Ożywienie w handlu czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy
- Autor: PAP
- Data: 31-01-2022, 14:03

Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2021 r. był realnie wyższy o 5,7 proc. w porównaniu z 2020 r. wobec spadku o 2,5 proc. w 2020 r.
"Dane o PKB są odzwierciedleniem wzrostu aktywności gospodarczej, napędzanego m.in. przez realizację odłożonego popytu przez gospodarstwa domowe, i ożywienia w światowym handlu. Jednocześnie dynamika wzrostu gospodarczego w ub.r. była podbijana przez efekty niskiej bazy związane z wybuchem pandemii COVID-19 w 2020 r." - podano w komentarzu banku Credit Agricole do danych GUS.
Według ekspertów w wIV kwartale 2021 r. realna dynamika PKB ukształtowała się na poziomie 7,2 proc. r/r wobec 5,3 proc. w III kw.
"Głównym motorem wzrostu gospodarczego w IV kw. ub. r. było spożycie prywatne (wkład równy 3,9 pkt. proc.). Dynamika konsumpcji zwiększyła się do ok. 8,0 proc. r/r w IV kw. z 4,7 proc. w III kw. Czynnikiem wspierającym konsumpcję była dobra sytuacja na rynku pracy, w tym przede wszystkim dynamiczny wzrost nominalnych wynagrodzeń. Tempo wzrostu spożycia prywatnego było dodatkowo podbijane przez efekty niskiej bazy związane z obostrzeniami (m.in. zamknięcie galerii) wprowadzonymi w IV kw. 2020 r." - stwierdzono w komentarzu banku.
Wskazano w nim, że w strukturze wzrostu gospodarczego w IV kw. na szczególną uwagę zasługuje wkład przyrostu zapasów (4,1 pkt. pkt. wobec 3,7 w III kw. 2021 r.).
"W efekcie był on najwyższy w historii dostępnych danych. Uważamy, że było to związane z dokonywaną przez przedsiębiorstwa odbudową zapasów w celu zapewnienia ciągłości produkcji w warunkach utrzymujących się wąskich gardeł w globalnych łańcuchach dostaw. Dodatkowym argumentem na rzecz zwiększania stanów magazynowych była ochrona przed spodziewanym wzrostem cen materiałów. Taką ocenę wspierają wyniki badań koniunktury PMI" - ocenili ekonomiści Credit Agricole.
Ekonomiści banku uważają, że wkład inwestycji do wzrostu PKB zwiększył się do ok. 2,5 pkt. proc. wobec 1,5 pkt. proc. w III kw. Zdaniem ekspertów skalę ożywienia w IV kw. 2021 r. ograniczał niższy wkład eksportu netto, który oszacowano na -3,3 pkt. proc. wobec -2,7 pkt. proc. w III kw. Jednocześnie wzrost konsumpcji, inwestycji i zwiększenie zapasów oddziaływało w kierunku zwiększenia dynamiki popytu krajowego (do 10,5 proc. r/r wobec 8,0 proc. w III kw.). Zdaniem ekonomistów CA, tempo wzrostu importu wyraźnie przyspieszyło w IV kw. przy negatywnie wpływających na eksport globalnych zakłóceniach w łańcuchach dostaw.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
GUS: w kwietniu spadała sprzedaż przez internet
-
GUS: sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu wzrosła o 19,0 proc. rdr
-
Credit Agricole dostrzega pierwsze sygnały spowolnienia wzrostu gospodarczego
-
Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 14,1 proc.
-
Drożyzna 2022. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 45,1 proc.
-
Analityk PIE: można się spodziewać dalszego wzrostu deficytu handlowego
-
Wzrosty cen mięsa i susza podbiją roczny wskaźnik cen żywności
-
Dlaczego mięso drożeje? Dwa kluczowe czynniki
-
Inflacja - znów rekordowa. Najwyższa od 24 lat
-
Szczyt inflacji dopiero przed nami. Przypadnie na czerwiec lub lipiec
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
- Wpływ wojny na rynek żywnościowy przejawia się na kilku płaszczyznach
komentarze (0)