Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Parlament w Wielkiej Brytanii wraca do pracy nad wyjściem kraju z UE

  • Autor: PAP
  • Data: 07-01-2019, 19:10
Brytyjski parlament wznowił w poniedziałek obrady po świąteczno-noworocznej przerwie, wracając do dyskusji na temat przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Kluczowe głosowanie zaplanowano na przyszły wtorek.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca. W listopadzie ub.r. rząd w Londynie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy wyjścia ze Wspólnoty, ale wciąż nie została ona przyjęta przez brytyjski parlament. Pierwotnie głosowanie w tej sprawie było zaplanowane na połowę grudnia, ale z obawy przed wysoką porażką rządu zostało przełożone.

Zgodnie z najnowszymi planami debata nad projektem umowy zostanie wznowiona w środę, a głosowanie odbędzie się w przyszły wtorek, 15 stycznia.

Jednak analitycy nadal spodziewają się porażki rządu, co pogłębiłoby trwający od kilku miesięcy kryzys polityczny w Westminsterze i zwiększyłoby prawdopodobieństwo opuszczenia UE bez porozumienia. Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby funkcjonowanie europejskich łańcuchów dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

Według opublikowanego w niedzielę sondażu firmy badawczej YouGov Brytyjczycy pozostają głęboko podzieleni ws. członkostwa kraju we Wspólnocie, choć rośnie liczba osób, które nie są zadowolone z decyzji o brexicie. Gdyby doszło do ponownego głosowania w tej sprawie, 46 proc. chciałoby pozostania, a 39 proc. wyjścia z UE. Jednocześnie 48 proc. uważa, że podjęta w 2016 roku decyzja była błędna. Za słuszną wciąż uznaje ją 40 proc. wyborców.

Badanie wskazało też, że Brytyjczycy są szczególnie krytyczni w kwestii postępowania rządu w trakcie negocjacji z UE, które negatywnie oceniło 73 proc. ankietowanych. Aż 86 proc. zaznaczyło także, że cały proces pozostaje "bałaganem".

Opinia publiczna źle ocenia także wypracowany przez premier Theresę May projekt porozumienia z UE. Popiera go jedynie 22 proc. pytanych. Zwolennicy pozostania ze Wspólnocie przeważają w obu hipotetycznych scenariuszach ponownego referendum w tej sprawie, kiedy alternatywą byłoby opuszczenie UE na warunkach wypracowanej umowy (64 do 24 proc.) lub bez żadnego porozumienia ws. dalszej współpracy (46 do 34 proc.).

Analiza sondażu ujawnia jednak inny obraz w przypadku wyborców rządzącej Partii Konserwatywnej, którzy w większości uważają decyzję o opuszczeniu Wspólnoty za słuszną (68 proc.). W przypadku powtórzenia referendum aż 69 proc. z nich zagłosowałoby za wyjściem z UE przy zaledwie 26 proc. tych, którzy są gotowi poprzeć zachowanie członkostwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!