Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PARP przeznaczy 670 mln zł dla przedsiębiorców

  • Autor: PAP
  • Data: 08-06-2015, 13:14
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak poinformowała, że wartość tegorocznych konkursów dla przedsiębiorców ogłaszanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wyniesie ponad 670 mln zł - donosi PAP.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Bożena Lublińska-Kasprzak wyjaśniła, że pieniądze te będą pochodzić z największego unijnego programu, skierowanego do firm na lata 2014-2020 - "Inteligentny Rozwój".

Jak mówiła, w najbliższych latach unijne wsparcie dla przedsiębiorców trafi na innowacyjne projekty. - Wymagania dla tych przedsięwzięć będą wysokie. Będą musiały opierać się na wynikach badań zakupionych lub wykonanych przez przedsiębiorcę - podkreślała w poniedziałek podczas XV Forum Edukacyjnego Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

- Bardzo istotne w nowej perspektywie finansowej będą też działania stymulujące, doradcze. Będziemy pomagać przedsiębiorcom, którzy chcą być innowacyjni, wdrażać innowacyjne projekty, za pomocą instrumentów doradczych - zaznaczyła. Dodała, że przedsiębiorca będzie mógł liczyć na usługi doradcze związane z przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnego projektu.

PARP chce też wspierać start-upy, nowo powstające firmy, zwłaszcza działające w sektorze nowoczesnych technologii. - Mamy dużo instrumentów skierowanych do takich podmiotów, do młodych ludzi. Wśród nich m.in. platformy startowe w programie operacyjnym "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020 - podkreśliła szefowa PARP.

Agencja chce też pomagać mikro-, małym i średnim firmom w wychodzeniu na rynki zagraniczne i rozwijaniu działalności eksportowej. Wsparcie to przewidziano też dla przedsiębiorstw działających w ramach klastrów.

- W nowej perspektywie unijnej chcemy realizować innowatorski projekt INNO_LAB. Chodzi o śledzenie i analizowanie tego, co dzieje się w innowacyjności w kraju oraz na świecie oraz animowanie różnych działań, potrzebnych do powstawania nowych, innowacyjnych przedsięwzięć - mówiła szefowa PARP.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro. Mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki.

PARP będzie odpowiadała za realizację trzech programów dotyczących wydawania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Są to: "Inteligentny Rozwój", Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój".

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!