Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

PFPŻ: Aplikacja e-food podważa prawo w Polsce i UE

 • Autor: PFPŻ
 • Data: 02-07-2014, 10:18
W odpowiedzi na zarzuty twórców aplikacji e-food PFPŻ opublikował uwagi merytoryczne przekazane firmie Birds of Fire Bogumił Jankiewicz odnośnie funkcjonalności aplikacji e-food.

Aplikacja efood dzieli dodatki do żywności na następujące kategorie: pożyteczny, raczej obojętny, podejrzany, szkodliwy, mocno szkodliwy. Dodatkowo, klasyfikacji do poszczególnych kategorii towarzyszą wskazówki dla konsumentów (np. "odstaw ten produkt" w przypadku dodatków uznanych przez twórców aplikacji za "mocno szkodliwe", "szkodliwy - lepiej nie bierz" czy "uważaj" w przypadku dodatków "podejrzanych"). Przyjęty system podziału dodatków do żywności oraz związane z nim zalecenia dla konsumentów naruszają prawa producentów żywności, a dodatki do żywności opisane są w sposób bezpodstawnie dyskredytujący produkty, które je zawierają.

Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zwraca uwagę na fakt, że stosowanie substancji dodatkowych do żywności jest możliwe jedynie wtedy, gdy istnieje dowód, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia konsumenta przy proponowanym poziomie ich stosowania, a proponowane zastosowanie dodatku przyniesie konsumentowi możliwe do wykazania korzyści. Przed dopuszczeniem substancji dodatkowej do powszechnego stosowania w produktach żywnościowych niezależne jednostki naukowe na podstawie aktualnych wyników badań naukowych przeprowadzają szczegółową ocenę bezpieczeństwa. Stosowanie substancji dodatkowych do żywności podlega ścisłym wymogom prawa żywnościowego, określonym w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W związku z powyższym, pojawiające się w danych aplikacji informacje, że dopuszczone do stosowania w żywności substancje dodatkowe mogą niebezpieczne dla zdrowia stanowi podważenie obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej przepisów prawa, które w bardzo restrykcyjny sposób określają kryteria bezpieczeństwa, jakie muszą spełniać dodatki. Ponadto wskazywanie, że produkty zawierające substancje szkodliwe dla zdrowia są dostępne w sprzedaży jest równoznaczne z kwestionowaniem skuteczności działania systemu bezpieczeństwa żywności i organów urzędowej kontroli, których nadrzędnym, statutowym celem działania jest zapewnienie, aby żywność znajdująca się w obrocie rynkowym była bezpieczna dla zdrowia konsumentów i nie stanowiła dla nich zagrożenia.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • nanader 2014-07-02 12:12:20

  e-food to bardzo dobra inicjatywa, bo motywuje producentów do poprawy oferty a zarazem uświadamia klientów, że najlepiej jeść rzeczy nieprzetworzone. Nie dajcie się!

  Odpowiedz
 • xyz 2014-07-04 11:40:14

  Według filozofii twórców e-food praktycznie nic nie nadaje się do jedzenia, polskie wędzonki też nie powinny być jedzone bo zawierają przecież benzopiren. Domorośli eksperci chcą zarobić na ludzkiej niewiedzy i strachu.

  Odpowiedz
 • użytkownik 2014-07-04 12:54:56

  Twórcy aplikacji e-food wprowadzają opinię publiczną w błąd. Aplikacja jest pełna błędów, między innymi podaje nieaktualne lub nieprawdziwe składy produktów. Aplikacja nie informuje o żadnych ukrytych składnikach, bo takich po prostu nie ma. To samo można odczytać w spisie składników produktu na opakowaniu. Segreguje natomiast dodatki do żywności na te dobre i te rzekomo szkodliwe, chociaż zgodnie z prawem żaden produkt żywnościowy na rynku nie może być szkodliwy. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony to produkt uznawany jest za niebezpieczny i musi być wycofany z rynku.

  Odpowiedz
 • xscx 2014-07-05 19:16:03

  \"chociaż zgodnie z prawem żaden produkt żywnościowy na rynku nie może być szkodliwy\" - tzn że cała masa dodatków w postaci sztucznych konserwantów, polepszaczy smakowych, i sztucznych barwników nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie :) jedzmy i pijmy do woli ZUS się ucieszy jak szybko padniemy ^^

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!