Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Pierwsi uchodźcy najpewniej w marcu trafią do ośrodka w Dębaku

  • Autor: PAP
  • Data: 03-02-2016, 09:54
Pierwsi azylanci - do 65 osób z Grecji i do 35 z Włoch - przylecą do Polski prawdopodobnie w marcu. Po niezbędnych procedurach bezpieczeństwa trafią do ośrodka w Dębaku k. Warszawy. W ramach unijnych programów relokacji uchodźców w latach 2016-2017 do krajów UE ma trafić 160 tys. osób z terytoriów Grecji oraz Włoch.Polska w ciągu dwóch lat ma przyjąć ok. 7 tys. osób, z czego maksymalnie 400 jeszcze w tym roku.
Pierwsi uchodźcy najpewniej w marcu trafią do ośrodka w Dębaku
Pierwsi azylanc przylecą do Polski prawdopodobnie w marcu/ fot. shutterstock

Jak podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, zgodnie z ustaleniami w ramach UE z połowy grudnia zeszłego roku pierwsze relokowane osoby mają trafić do Polski w terminie nie dłuższym niż trzy i pół miesiąca. Rogala dodał, że Polska zgłosiła gotowość do przyjęcia w pierwszej kolejności 100 osób, ale - jak zastrzegł - w dalszym ciągu nie wiadomo dokładnie ile z nich zdecyduje się ostatecznie na przylot do naszego kraju.

"Trwa weryfikacja tych osób między innymi pod względem bezpieczeństwa oraz konsultacje ze stroną grecką i włoską. Pierwsi migranci przylecą prawdopodobnie w mniejszych grupach, liczących po kilka-kilkanaście osób. Nie będziemy zbytnio zwlekać z tymi działaniami" - zapowiedział Rogala.

"Jeśli chodzi o Grecję, to wszystkie wnioski zostały już wypełnione. W głównej mierze są to Syryjczycy, Irakijczycy, Erytrejczycy oraz obywatele Jemenu - przede wszystkim rodziny. W przypadku Włoch zgłoszono już kilkanaście osób, głównie samotnych mężczyzn pochodzących z Erytrei" - powiedział szef UdSC.

Za ich transport będzie odpowiadać Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) we współpracy z władzami Grecji oraz Włoch. Po wylądowaniu będą na nich czekali przedstawiciele Straży Granicznej, którzy będą przyjmować od nich wnioski o objęcie ochroną międzynarodową - wyjaśnił Rogala.

Następnie azylanci trafią do prowadzonego przez UdSC otwartego ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku koło Warszawy. "Miejscem, które przeznaczyliśmy na pobyt tych osób, jest ośrodek w Dębaku. Głównie z tego powodu, że jest on dobrze zakorzeniony w społeczności lokalnej. Przybywały w nim osoby pochodzące z rożnych kręgów kulturowych. Społeczność lokalna jest świadoma i przyzwyczajona do obecności cudzoziemców na tym terenie" - powiedział Rogala.

W ośrodku azylanci przejdą procedurę filtra epidemiologiczno-sanitarnego. To rodzaj przychodni, w której osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową przechodzą wywiad medyczny i badania lekarskie. "W przypadku stwierdzenia choroby, pracownicy UdSC skierują taką osobę na leczenie do szpitala" - powiedział Rogala.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!