Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Pietraszkiewicz: 65 proc. Polaków ma zdolność gromadzenia oszczędności

  • Autor: Jakub Szymanek / portalspozywczy.pl
  • Data: 01-06-2017, 10:37
Polacy coraz dokładniej obserwują sytuację rynkową i interesują się instytucjami związanymi z finansami. Niektóre z nich obdarzają zaufaniem, innych nie akceptują. Musi powstać solidny system oszczędzania - stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, podczas debaty „Kultura oszczędzania” w trakcie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Pietraszkiewicz: 65 proc. Polaków ma zdolność gromadzenia oszczędności
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, fot. PTWP

Coraz więcej Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Większość osób swoje pieniądze lokuje w bankach. Niektórzy wybierają inne formy inwestowania swoich dochodów.

- W polskim systemie finansowym główną rolę odgrywają banki. Część społeczeństwa swoje oszczędności inwestuje także w postaci nieruchomości lub innych wartości. Do 2007 roku mieliśmy spadek oszczędności na rachunkach terminowych. Natomiast w kolejnych latach w jednakowym tempie zaczęły rosnąć środki na rachunkach terminowych i bieżących Obecnie ok. 65 proc. Polaków ma zdolność do gromadzenia oszczędności, w zależności od posiadanych środków na koncie - ocenił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Ważnym aspektem jest umiejętne zarządzanie swoimi pieniędzmi. W trakcie dyskusji zauważono, że sporej części społeczeństwa, zwłaszcza młodym ludziom, ciągle brakuje wiedzy na temat sposobów oszczędzania i form inwestycyjnych.

- Nie trzeba traktować struktury oszczędności w bankach jako coś strasznego. Ważna jest wiedza na temat inwestowania np. człowiek bardziej wykształcony potrafi dywersyfikować swoje aktywa. Badania pokazują, że Polacy coraz dokładniej obserwują sytuację rynkową i interesują się instytucjami związanymi z finansami. Niektóre z nich obdarzają zaufaniem. Innych nie akceptują. Musi powstać solidny system oszczędzania - powiedział prezes Związku Banków Polskich.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!