–  Rynek bardzo się zmienia. Zaczął się zmieniać w 2008 roku, kiedy zaczęły się liczyć koszty pracy, przyszedł kryzys i zredukował bardzo marże liczone od ceny wyprodukowania produktu do ceny na półce. Ten proces zmniejszania marż w jakimś stopniu trwa cały czas. Firmy się z tym konfrontują. Jednocześnie otwiera się możliwość, żeby zredukować koszty wsparcia sprzedaży. Redukuje się sales force’y i częściowo oddaje się te kompetencje dystrybutorom i technologii – mówił Piotr Haman.

Zdaniem OEX Cursor, rynek pójdzie w kierunku pełnej informatyzacji. Warto jednak pamiętać, że technologia, chociaż daje możliwości, których wcześniej nie było, nie jest rozwiązaniem na wszystko. – Technologie trzeba wdrożyć, więc jakiś element ludzki jest niezbędny w całym procesie – podkreślił Haman.

Obecnie OEX wdraża system obsługi rynku tradycyjnego we współpracy z dwiema firmami. Pierwsza dostarcza system rozpoznawania obrazu pozwalający z jednego zdjęcia uzyskać cyfrowy obraz półki, co powoduje, że zebranie danych o ekspozycji staje się proste i tanie. Druga firma zajmuje się badaniami rynkowymi w retailu i pozwala przeanalizować dane na poziomie Big Data oraz sprowadzając informację do poziomu pojedynczego sklepu.

– Co to daje? Jesteśmy w stanie dać rekomendacje, że w danym sklepie produkt x powinien być, a go nie ma. Mamy więc rekomendację dystrybucyjną. Drugi rodzaj rekomendacji to rekomendacja merchandisingowa. Daje to konkretną i wiarygodną informację z rynku – przekonywał prelegent.

Przyznał, że wprowadzanie technologii bardzo często się nie udaje, ponieważ wymagają one interakcji drugiej strony, np. gotowości sklepu do korzystania z technologii. – Pierwiastek ludzki, szkielet przedstawicieli, którzy co miesiąc są w sklepie, pozwala na introdukcję różnych technologii czy aplikacji. Wdrażanie takich technologii przez ludzi w modelu współdzielonym ma głęboki sens. Będzie to okres przejściowy, od tego, kiedy cała komunikacja szła przez ludzi, do modelu całkowitej automatyzacji – stwierdził.

Piotr Haman był prelegentem debaty Produkt i firma spożywcza "nowej ery", która odbyła się 5 listopada 2018 roku w ramach XI Forum Rynku Spożywczego i Handlu.