Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PiS proponuje Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 i Dolinę Rolniczą w woj. podlaskim

  • Autor: PAP
  • Data: 04-10-2018, 17:19
Utworzenie podległego samorządowi regionu Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 w Podlaskiem oraz dalszy rozwój branży rolnej poprzez Dolinę Rolniczą zapowiadają kandydaci PiS w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego.

"Podlaska strefa 4.0 jest bardzo istotna jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego województwa. W naszym programie poświęcamy temu bardzo dużo miejsca" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku lider listy PiS w okręgu białostockim w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego, szef miejskich struktur tej partii Artur Kosicki.

Centrum - jak wyjaśnił Kosicki - mogłoby powstać na bazie któregoś z departamentów urzędu marszałkowskiego, "być może w jednym z obiektów" tego urzędu i miałoby być miejscem gromadzenia, analizowania i wykorzystywania informacji, bo to jest ważne w przemyśle 4.0. "To znaczy ludzie z firm będą spotykali się tam po to, żeby rozmawiać, po to, żeby przekazywać sobie informacje" - mówił Kosicki.

"Zwiększymy też środki na konkursy (na) Badania plus Rozwój (B+R), czyli będzie więcej, szybciej i łatwiej" - mówił Kosicki. Kandydaci wyjaśniali, że chodzi zarówno o konkursy z funduszy europejskich jak i krajowych czy własnych finansów województwa. Kosicki tłumaczył, że chodzi o to, by te działania mogły się wpisać w rządową strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

"Wesprzemy nowoczesne inwestycje w technologie, wesprzemy budowę i modernizacje fabryk, bo to też jest istotne jeżeli chodzi o przemysł 4.0" - mówił Kosicki. Wśród inwestycji, które - jak mówił - "należy wesprzeć" w Podlaskiem, jest budowa fabryki aut elektrycznych. "Tutaj chcemy wesprzeć tego typu inwestycje tak, żeby choćby jeden z elementów tego auta był produkowany właśnie na Podlasiu. Nie wiemy jeszcze który" - mówił Kosicki.

"Też chcemy wesprzeć projekt tzw. Doliny Rolniczej" - dodał. Podkreślał, że Podlaskie jest regionem rolniczym i "trzeba wyjść tej gałęzi gospodarki naprzeciw". Chodzi o wspieranie nowych technologii w rolnictwie związanych głównie z produkcją żywności - tłumaczył występujący na konferencji w charakterze eksperta prezes firmy White Hill Adam Ławicki. Kandydat na radnego miejskiego Przemysław Sarosiek podkreślił, że w regionie działają też duże firmy zajmujące się produkcją maszyn rolniczych, które są "marką rozpoznawczą" regionu.

Kosicki mówił dziennikarzom o intencji wsparcia dla fabryki wiatrakowców - chodzi o "lżejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze śmigłowce". "Wiemy, że taka fabryka jest już lokalizowana w Białymstoku bądź jej lokalizacja jest na ukończeniu. To są też nowe technologie i chcemy, jako przyszyły zarząd województwa, jak przejmiemy władzę w sejmiku województwa podlaskiego, też wesprzeć tego typu działania" - mówił Kosicki. Nie podał szczegółów.

"Naszym zadaniem będzie właściwie - pod kątem tych zadań, o których mówimy - zaprogramować przyszłą perspektywę finansową UE. Wiemy, że to jest - nazwijmy to - trendy jeżeli chodzi o środki europejskie, o politykę Komisji Europejskiej i w ten sposób my się w to wpisujemy, wskazując konkretne zadania, które chcemy tutaj, na naszym terenie realizować" - powiedział radny sejmiku, ubiegający się o ponowny wybór Bogusław Dębski.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!