Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PKN Orlen analizuje możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu

  • Autor: PAP
  • Data: 28-01-2016, 15:59
PKN Orlen analizuje możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu i Iraku. Obecnie spółka odbiera miesięczne ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco, dostarczanych do Polski statkami z Arabii Saudyjskiej - podaje PAP.

"Mogę powiedzieć, że z firmą Saudi Aramco jesteśmy absolutnie w stałym kontakcie - sprowadzamy miesięcznie jeden statek. Zastanawiamy się nad wzmocnieniem, poszerzeniem tej relacji, ale za wcześnie jeszcze, żeby rozmawiać o szczegółach" - oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r. Było to 100 tys. ton surowca zakupionego przez płocki koncern na podstawie umowy spot właśnie od koncernu Saudi Aramco, który jest jednym z największych na świecie podmiotów branży naftowej. Nawiązując do współpracy z Saudi Aramco wiceprezes płockiego koncernu przyznał, że obecnie spółka ta sprowadza jeden statek miesięcznie po 100 tys. ton surowca.

"Mogę też powiedzieć, że monitorujemy sytuację w Iranie i pracujemy nad tym, żeby również sprowadzić statek z Iranu. Także te możliwości dywersyfikacyjne rzeczywiście się pojawiają" - dodał Jędrzejczyk, pytany w czwartek o możliwości pozyskania ropy naftowej z innych źródeł niż długoterminowe kontrakty na surowiec rosyjski.

Wiceprezes PKN Orlen zastrzegł przy tym, że pojawiająca się teza, iż płocki koncern zwiększył ostatnio wolumen dostaw ropy naftowej w kontraktach terminowych "nie do końca jest prawidłowa", ponieważ poziom ten nie odbiega zasadniczo od wcześniejszych umów. "Tak naprawdę mówimy o bardzo podobnym poziomie, albo nawet trochę niższym niż to, co było do tej pory. Także pozostawiamy sobie bardzo podobną przestrzeń, jeśli chodzi o kontrakty spotowe" - wyjaśnił.

Dopytywany o szczegóły planów dywersyfikacji przez PKN Orlen dostaw ropy naftowej, Jędrzejczyk przyznał: "Pracujemy również nad innymi kierunkami. Jak będzie taka możliwość, będziemy oficjalnie informować, gdy takie kontrakty będą zawierane. () Oczywiście Irak jest obszarem naszego zainteresowania".

Odnosząc się do perspektyw na 2016 r. dla cen baryłki ropy naftowej, Jędrzejczyk ocenił, iż trudno obecnie przewidywać ich poziom.

"Z konsensusu analityków wynika, że pojawia się przedział między 30 a 60 USD, ale tak naprawdę nikt z nas chyba nie wie, co się wydarzy. Wszyscy czekają na tak zwane zrównanie popytu z podażą. Rzeczywiście, mamy dużą podaż ropy w tej chwili i 2016 r. powinien być wciąż rokiem, gdzie ten bilans podaży i popytu nie jest w równowadze" - powiedział wiceprezes PKN Orlen, zwracając uwagę na spodziewane przez rynek wolumeny surowca z Iranu.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!