Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PKN Orlen chce opracować raport nt. paliw lotniczych JET A-1 z udziałem biokomponentów

  • Autor: PAP
  • Data: 15-01-2019, 12:51
PKN Orlen ogłosił zapytanie ofertowe na opracowanie raportu „BioJET - analizy rynku, technologii i surowców”, który dotyczyć ma paliw do turbinowych silników lotniczych JET A-1 z udziałem biokomponentów. Oferty można składać do 28 stycznia – podała w ogłoszeniu spółka.

PKN Orlen przypomniał w opublikowanej dokumentacji zapytania, że wypracowywane obecnie regulacje dotyczące redukcji GHG - gazów cieplarnianych w lotnictwie "staną się najprawdopodobniej już od 2021 r. standardem międzynarodowym".

Spółka wspomniała jednocześnie, iż Polska, Czechy, Litwa oraz państwa bałtyckie nie są co prawda wprost objęte obowiązkiem CORSIA, ale go przyjęły - chodzi o opublikowany w 2018 r. przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego załącznik do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, dotyczący regulacji związanych z Mechanizmem Kompensacji i Redukcji CO2 dla Lotnictwa Międzynarodowego (CORSIA).

"Kluczowym terminem nakładającym cele redukcji w trybie obowiązkowym dla krajów, których udział w światowym rynku przewozów - RTK wynosi ponad 0,5 proc. lub należą do grupy krajów kumulatywnie generujących 90 proc. emisji, będzie rok 2026. Zobowiązania poszczególnych krajów oraz deklaracje międzynarodowych przewoźników w kwestii wcześniejszych terminów realizacji wyznaczonych celów redukcji emisji CO2, wyznaczą determinanty czasowe dla dostawców paliw lotniczych również na lotniska międzynarodowe w krajach niezobowiązanych bezpośrednio do stosowania biokomponentów w paliwach typu JET A-1" - wyjaśnił PKN Orlen.

Koncern zwrócił przy tym uwagę, że Grupa Orlen "prowadzi działania biznesowe polegające między innymi na sprzedaży paliw transportowych na rynkach europejskich, w szczególności w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie i na Węgrzech". "W kontekście powyższego w PKN Orlen realizowany jest projekt, którego celem jest opracowanie strategii dotyczącej realizacji celów nakreślonych przez regulacje i deklaracje dotyczące rynków macierzystych koncernu, w zakresie zapewnienia dostępności paliw do turbinowych silników lotniczych Jet A-1 z udziałem biokomponentów, produkowanych zgodnie z wytycznymi normy ASTM D-7566 i jej ewentualnych aktualizacji" - zaznaczył koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że celem ogłoszonego właśnie postępowania "jest wyłonienie wykonawcy kompleksowego raportu w zakresie zapotrzebowania rynkowego w Polsce, Czechach i na Litwie oraz w państwach bałtyckich na paliwo do turbinowych silników lotniczych JET A-1 z udziałem biokomponentów, dostępności technologii produkcji tychże biokomponentów i przypisanych do nich surowców, jak również dostępności gotowych już biokomponentów, na rynkach w zasięgu geograficznym zapewniającym efektywność łańcucha dostaw na rynki macierzyste" Grupy Orlen - Polska i Czechy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!