PKO BP: inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu
Wzrost cen ropy i wieprzowiny oznacza, że nawet pomimo obniżenia taryf dystrybucyjnych energii, inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu - ocenili analitycy PKO BP. Ich zdaniem może to podbić inflację CPI powyżej 2 proc. w najbliższych miesiącach.
W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. wzrosły rok do roku o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w marcu ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 1,7 proc., a miesięcznym - wzrosły o 0,3 proc.
"Głównym czynnikiem stającym za większym od oczekiwań wzrostem inflacji były komponenty bazowe" - wskazali w poniedziałkowym komentarzu analitycy PKO BP. Według ich obliczeń inflacja bazowa wzrosła do 1,3 proc. rok do roku z 1 proc. rok do roku w lutym, ale była bliska osiągnięcia 1,4 proc. rok do roku.
"Za nieoczekiwanie wysokim odczytem stało połączenie niskiej bazy statystycznej ze wzrostami cen odzieży i obuwia, cen administrowanych (wywóz śmieci, opłat radiowo-telewizyjnych), wyposażenia gospodarstwa domowego (w tym mebli i urządzeń gosp. domowego), a także usług (m.in. transportowych)" - czytamy. Dodano, że charakter wzrostu cen w kategoriach bazowych jest zatem mieszany - obejmuje zarówno efekty zmian administracyjnych, metodycznych, jak i naturalnych procesów inflacyjnych. Analitycy banku oczekują, że te ostatnie będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, prowadząc do umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej.
Kolejnym czynnikiem, który zdaniem PKO BP "pociągnął w górę inflację", były ceny żywności (2,7 proc. rdr w marcu vs 2,2 proc. rdr w lutym), na co złożyły się głównie ceny: mięsa drobiowego (i wołowego), warzyw oraz cukru. "Kolejne miesiące mogą przynieść dalszy wzrost cen żywności z uwagi na problemy podażowe w Chinach (związane z ASF)" - ocenili analitycy banku.
Wzrost cen paliw o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca i 7,3 proc. rok do roku był spójny z oczekiwaniami PKO BP - wskazano. "Rosnące ceny ropy na globalnych rynkach sugerują kontynuację wzrostów cen" - podkreślono.
Dodano, że ceny usług wzrosły o 2,7 proc. rdr vs 2,3 proc. rdr w lutym, a ceny towarów o 1,3 proc. rdr vs 0,9 proc. rdr w lutym.
"Wzrost cen ropy i wieprzowiny oznacza, że nawet pomimo obniżenia taryf dystrybucyjnych energii, inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu. Wraz z rosnącą inflacją bazową może to podbić inflację CPI powyżej 2,0 proc. w najbliższych miesiącach, co na nowo ożywi oczekiwania na podwyżki stóp procentowych" - ocenili analitycy banku.

