Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Po marcu 2017 r. budżet miał 2,3 mld zł deficytu

  • Autor: PAP
  • Data: 25-04-2017, 15:02
Po styczniu i lutym br., kiedy budżet miał nadwyżkę, marzec zamknął się deficytem w wysokości 2,3 mld zł - poinformował resort finansów we wtorkowym komunikacie. Marcowy deficyt stanowi 3,8 proc. z dopuszczonego na koniec roku deficytu w wysokości 59,3 mld zł.

Zgodnie z komunikatem, dochody budżetu po marcu wyniosły 85,2 mld zł, tj. 26,2 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów w wysokości ok. 325,4 mld zł. Z budżetu wydano do końca marca 87,5 mld zł, tj. 22,7 proc. z zaplanowanej na ten rok kwoty 384,7 mld zł. W analogicznym okresie zeszłego roku na wydatki przekazano 86,4 mld zł.

"Według szacunkowych danych w okresie styczeń - marzec 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 8,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 23,8 proc. rok do roku" - podał resort finansów.

Zdaniem MF wzrost dochodów w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Wskazano, że dochody z VAT były wyższe o 40,6 proc. (tj. ok. 12,2 mld zł), z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 3,1 proc. (ok. 0,5 mld zł), z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT wzrosły o 4,8 proc. (ok. 0,5 mld zł), a podatek CIT zanotował wzrost o 15,2 proc. (ok. 1,3 mld zł). Natomiast dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych do końca marca br. wyniosły 1,1 mld zł.

"W okresie styczeń - marzec 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 5 mld zł i było niższe o 7 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie ma w 2017 r." - wyjaśniło MF.

Odnosząc się do wydatków budżetu, które w pierwszym kwartale tego roku były nieco niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku, resort finansów wskazał, że największe różnice odnotowano w ramach budżetów wojewodów, z których przekazano o ok. 6,8 mld zł więcej. Związane to jest głównie z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus, które ruszyły w kwietniu zeszłego roku.

"Ponadto różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego odnotowano w ramach ZUS (wykonanie niższe o ok. 2,8 mld zł), co jest spowodowane m.in. przekazaniem w marcu 2016 r. środków na wypłatę jednorazowych dodatków pieniężnych dla niektórych emerytów, rencistów i innych osób uprawnionych do tych dodatków, a także lepszym wpływem składek w okresie styczeń - marzec 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego" - dodano.

Zgodnie z harmonogramem dochodów i wydatków budżetu państwa w 2017 r., marzec miał się zamknąć deficytem w wysokości 5,8 mld zł, co stanowiłoby 9,8 proc. dopuszczonego w tym roku deficytu w wysokości 59,3 mld zł. W harmonogramie przewidziano, że dochody w tym czasie miałyby wynieść 83,1 mld zł, a wydatki 88,9 mld zł.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!