Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Poczta Polska rezygnuje z planów upublicznienia

  • Autor: PAP
  • Data: 18-04-2017, 13:07
Poczta Polska w nowej strategii rezygnuje z planów upublicznienia, pozostanie w 100 proc. spółką Skarbu Państwa. Poczta Polska liczy, że jej przychody wzrosną do 6,9 mld zł w 2021 roku z 5,5 mld zł w 2015 roku – poinformowała spółka na konferencji.

 – Poczta nie przewiduje strat, tylko stopniowe podnoszenie zysku. Naszym celem nie jest cięcie kosztów, ale szukanie nowych źródeł przychodów. W tym roku musimy mieć o kilkaset milionów większe przychody, by strategia była realizowana – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes PP SA.
 
Dodał też, że zarobione pieniądze powinny być przeznaczone na podniesienie wynagrodzeń i infrastrukturę pocztową.
 
Poczta Polska obecnie nie planuje upublicznienia, co było zakładane w poprzedniej strategii.
 
– Nie uznaliśmy, by była konieczność wejścia na giełdę, chcemy, by została spółką w 100 proc. Skarbu Państwa. Jeżeli się okaże, że inwestor finansowy byłby w przyszłości konieczny, to tego nie wykluczamy – powiedział Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
 
Nowa strategia zakłada podwojenie przychodów z obszaru kuriersko-paczkowego, pięciokrotny wzrost przychodów z obszaru usług logistycznych oraz dwa i pół razy większe wpływy z usług międzynarodowych.
 
Zgodnie z planami zmienić się ma struktura przychodów Poczty Polskiej. Dotychczas dominujące w strukturze przychody z obsługi korespondencji (62 proc. w 2015 roku) do 2021 roku ustąpią pierwszeństwa przychodom z obszaru paczkowo-logistycznego i e-commerce (blisko 40 proc. udziału w strukturze przychodów w 2021 roku).
 
Spółka podała, że planuje wydawać 400 mln zł rocznie na inwestycje. Do priorytetów inwestycyjnych Poczta Polska zalicza inwestycje w logistykę (m.in. automatyzacja), w sieć placówek (dalsza ich rewitalizacja) oraz w informatyzację.
 
– Konieczność inwestycji jest niezbędna, podstawowe źródło finansowania będzie pochodziło ze zwiększenia naszych przychodów, ale oczywiście nie wykluczmy ewentualnej emisji obligacji celowych, a także współpracy z rządem – powiedział Sypniewski.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!