Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Podatek cukrowy, a branże, konsumenci i polityka. Błędy można jeszcze naprawić

  • Autor: portalspozywczy.pl/IS
  • Data: 20-02-2020, 10:47
Instytut Staszica przedstawił stanowisko na temat możliwego wpływu opłaty cukrowej na preferencje wyborcze Polaków. Ustawa, procedowana jako prozdrowotna, jest tak naprawdę ustawą fiskalną. Opłata cukrowa to już czterdziesty pierwszy podatek od 2015 roku, co stoi w sprzeczności z zapewnieniami rządu nt. obniżania obciążeń fiskalnych i upraszczania systemu podatkowego.
Podatek cukrowy, a branże, konsumenci i polityka. Błędy można jeszcze naprawić
Ustawa o opłacie cukrowej, procedowana jako prozdrowotna, jest tak naprawdę ustawą fiskalną. fot. Shutterstock

Na chwilę obecną ustawa została przyjęta przez Sejm i zajmie się nią Senat. W Senacie jest szansa na rzeczywistą refleksję nad wycinkową regulacją. Tym bardziej, że żaden z istotnych postulatów ekspertów i producentów nie zyskał uznania rządzącej większości. Przesunięcie vacatio legis o trzy miesiące, przedstawiane jako wielkie ustępstwo, tłumaczy się jedynie niepewnością, czy proces legislacyjny dobiegnie końca przed 1 kwietnia, kiedy to pierwotnie miała wejść w życie rzeczona regulacja.

Według Instytutu Staszica ustawa, procedowana jako prozdrowotna, jest tak naprawdę ustawą fiskalną, której głównym celem jest pozyskanie dochodów dla budżetu państwa. Przyznano to pośrednio w uzasadnieniu, wskazując, że regulacje – nominalnie mające zmniejszyć spożycie cukru – przyniosą stały dochód. A zatem, sam projektodawca przyznaje, że zakładane skutki regulacji się nie ziszczą.

Dalsza część artykułu (87%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!