- 2016 będzie bardzo ciekawym rokiem na warszawskim rynku biurowym. Po raz pierwszy w historii rynku w jednym roku do użytku zostaną oddane dwa wieżowe biurowce o wysokości powyżej 150 metrów - czyli Warsaw Spire i Q22. Z kolei w II półroczu całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy przekroczy granicę 5 milionów metrów kwadratowych - mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

W I kw. 2016 r. w Warszawie podpisano umowy najmu na 142 200 mkw. powierzchni biurowej, z czego najwięcej – ponad 55 000 mkw. - przypadło na centrum i jego obrzeża. Potwierdza to trwające od początku 2015 r. przesunięcie środka ciężkości w stronę centralnych lokalizacji, w szczególności okolic Ronda Daszyńskiego. 

- Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców lokalizacjami centralnymi, z dogodnym dostępem do środków transportu publicznego, szczególnie metra. Jest na rynku grupa firm, które wolą zapłacić nieco więcej za wynajem biura, wiedząc, że wpłynie to korzystnie na procesy rekrutacyjne i zadowolenie pracowników z miejsca pracy. Dzięki takiej zmianie nastawienia najemców, dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości realizowane w okolicy Ronda Daszyńskiego oraz Dworca Gdańskiego - przyznaje Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

Na nowe umowy w istniejących budynkach przypadło ok. 57 tys. mkw., a kolejne 8 tys. mkw. stanowiły ekspansje. Udział przednajmów był na podobnym poziomie co odnowień (26 proc. - ok. 37 tys. mkw.) i jest to znaczący wzrost tego typu aktywności w porównaniu z 2015 r.

W I kw. warszawski rynek powiększył się o sześć nowych inwestycji biurowych o łącznej powierzchni ok. 113 tys. mkw., takich jak Eurocentrum Office Complex Delta (25 tys. mkw.), Astrum Business Park I (22, 6 tys. mkw.), Atrium 2 (20 250 mkw.), Prime Corporate Center (20 150 mkw.), Gdański Business Center II C (19, 7 tys. mkw.) czy Królewska (5,4 tys. mkw.). W 2016 r. po raz pierwszy w historii stołecznego rynku do użytku trafią dwa budynki o wysokości powyżej 150 metrów – czyli Warsaw Spire i Q22.

Na koniec I kw. zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wynosiły 4 751 tys. mkw. W budowie jest dalsze 662 000 mkw.

- Duża aktywność deweloperów to pozytywny sygnał dla najemców. Warszawski rynek biurowy sprzyja najemcom, którzy mogą wybierać wśród interesujących opcji zarówno w budynkach istniejących, jak i tych w budowie. Dzięki temu możliwe jest znalezienie optymalnych nieruchomości nie tylko pod względem dostępu do transportu publicznego czy udogodnień w sąsiedztwie, ale nade wszystko pod względem efektywności i elastyczności powierzchni oraz atrakcyjnych warunków komercyjnych - dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Współczynnik pustostanów sięgnął 14,1 proc. na koniec I kw. 2016 r. Najwyższe czynsze transakcyjne w centrum wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie poza nim.