Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Podlaskie: Kolejne 60 mln zł z UE na inwestycje

  • Autor: PAP
  • Data: 30-03-2017, 12:08
Kolejnych 60 mln zł z UE trafi na innowacyjne inwestycje w podlaskich mikro-, małych i średnich firmach. Rusza konkurs na dotacje. Wnioski można składać od 31 marca do 5 maja.
Podlaskie: Kolejne 60 mln zł z UE na inwestycje
fot. shutterstock

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

To drugi taki konkurs. Po pierwszym, 31 firm dostało 90,6 mln zł. Zrealizują inwestycje na łączną sumę 208,3 mln zł. Zainteresowanie dotacjami było wówczas tak duże, że pulę konkursu powiększono z 60 do 90 mln zł.

Już wtedy urząd marszałkowski zapowiadał, że w obecnym konkursie mogą ponownie startować te firmy, którym nie udało się zdobyć dotacji w pierwszym konkursie.

"Najważniejsza jest analiza koncepcji projektu, czyli tego, co chcemy zrobić i warunków konkursu, a więc tego, co w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego może zostać dofinansowane. Trzeba zacząć od sprawdzenia, czy znajdziemy w tym wspólny mianownik" - poinformowała PAP dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska.

Pieniądze można zdobyć na nowe innowacyjne produkty, innowacje w procesach produkcji czy marketingu, na rozbudowę firmy, nowoczesne maszyny.

Emilia Malinowska radzi przedsiębiorcom zapoznać się ze wszystkimi kryteriami oceny projektów, by wiedzieli, w jaki sposób projekty będą oceniane. "Premiujemy przede wszystkim różne aspekty związane z poziomem innowacyjności projektu, ale i przyczynianie się do wzrostu sprzedaży eksportowej" - dodała Malinowska.

Poinformowała, że urząd ma nadzieję, że te firmy, które dostały uwagi do swoich pomysłów i projektów w pierwszym konkursie, uwzględnią je, poprawią i ponownie złożą wnioski o dofinansowanie.

"Wnioskodawcy powinni wiedzieć, że negatywna ocena nie zawsze oznacza, że projekt jest zły i nie nadaje się do wsparcia (...) Staraliśmy się formułować tak uzasadnienia wyniku oceny, żeby wskazać wszelkie obszary wymagające poprawy i dać wskazówki, w razie gdyby przedsiębiorca nadal był zainteresowany realizacją projektu" - dodała Emilia Malinowska.

Konkurs ma być rozstrzygnięty w listopadzie 2017 r.

W czwartek ruszył natomiast nabór wniosków w konkursie na promocję przedsiębiorczości i podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa podlaskiego. To pierwszy taki konkurs. Łącznie 20 mln zł mogą w nim zdobyć różne instytucje otoczenia biznesu, np. inkubatory technologiczne, parki naukowo-technologiczne czy przemysłowe oraz centra transferu technologii - poinformował urząd marszałkowski.

Dzięki tym pieniądzom instytucje te mogą np. zainwestować w swój rozwój, wdrożyć nowe usługi albo podnieść poziom już świadczonych.

Odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno podkreśla, że w Podlaskiem podnoszenie jakości usług, które świadczą instytucje pomagające przedsiębiorcom jest "konieczne", by mogły nadążać za wyzwaniami, które wiążą się z rozwojem gospodarki, a nawet je wyprzedzać.

Wnioski w tym konkursie można składać do 31 sierpnia.

Łącznie z UE z RPO 2014-2020 na różne działania związane z przedsiębiorczością jest przeznaczony 1 mld zł - informowały wcześniej władze województwa. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!