Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Podlaskie: w regionie działa 95 komisji szacujących straty na skutek suszy

  • Autor: PAP
  • Data: 27-06-2018, 10:56
95 komisji szacujących straty w rolnictwie z powodu suszy zatwierdził do wtorku urząd wojewódzki w Białymstoku. Kolejnych 11 złożonych wniosków, o powołanie takich komisji, czeka na rozpatrzenie. Urząd ocenia, że najpóźniej w środę komisje powinny być powołane we wszystkich gminach w regionie.
Podlaskie: w regionie działa 95 komisji szacujących straty na skutek suszy
fot. shutterstock

Takie deklaracje złożyli urzędowi wojewódzkiemu samorządowcy w trakcie przeprowadzonych we wtorek rozmów telefonicznych z wydziałem rolnictwa - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska.

O jak najszybsze składnie wniosków do wojewodów o powoływanie komisji szacujących straty apelował w niedzielę w Szepietowie (woj. podlaskie) minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, argumentując, że od tego zależy sprawne uzyskiwanie pomocy.

"Żeby uruchomić instrumentarium pomocy, trzeba w miarę precyzyjny sposób określić szkody. To pilne zadanie dla samorządów i administracji rządowej w regionach. Jeżeli tego nie rozumieją, to szkodzą swoim rolnikom, a im jest potrzebna pomoc" - cytuje słowa ministra Ardanowskiego z Szepietowa Ministerstwo Rolnictwa. Ardanowski wskazywał także na konieczność wprowadzenia "nowoczesnego zarządzania wodą". Wymienił: retencję, instalacje wodne, szukanie sposobów oszczędzania wody, ale też szukania odporniejszych roślin.

Stanowisko w sprawie przeciwdziałania skutkom suszy podjął w poniedziałek późnym popołudniem sejmik województwa podlaskiego. Radni poparli wcześniejsze stanowisko w tej sprawie, które w połowie czerwca wydała Podlaska Izba Rolnicza.

Radni zaapelowali o "bezzwłoczne wdrożenie niezbędnej pomocy na rzecz gospodarstw dotkniętych suszą". Wnoszą o ogłoszenie klęski suszy w województwie podlaskim, wyasygnowanie "adekwatnych" pieniędzy na wynagrodzenie dla osób, które będą pracować - także w godzinach ponadwymiarowych - przy szacowaniu skutków suszy i zaangażowanie do tych prac także pracowników rządowych agencji związanych z rolnictwem. Wymieniono np. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodki doradztwa rolniczego, Instytut Ochrony Roślin i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Wyjaśniono, że kwestie kadr i możliwości finansowych przeciwdziałania skutkom suszy spoczywają na stronie rządowej.

Radni podkreślili, że susza w Podlaskiem jest szczególnie dotkliwa dla hodowców bydła mlecznego, bo to ważna dziedzina produkcji rolnej w województwie.

"Jednocześnie radni województwa podlaskiego wyrażają zaniepokojenie informacją, iż prace nad planem przeciwdziałania skutkom suszy w naszym regionie nadal trwają. W zaistniałej sytuacji dokument ten ma kluczowe znaczenie" - napisano w przekazanym we wtorek PAP stanowisku. Radni sejmiku podnoszą także, że rolnicy wskazują na to, iż w związku z powtarzającymi się anomaliami pogodowymi należy przeznaczyć więcej pieniędzy na programy małej i wielkiej retencji wód.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!