Szczyt popularności bankomatów w Polsce przypadł na 2013 r. kiedy to wykonaliśmy w nich aż 778 mln operacji. Liczba takich urządzeń dotychczas rosła o 1-2 tysiące rocznie. Najnowsze dane NBP pokazują jednak, że w II kwartale w Polsce zainstalowane były 23 528 bankomaty, czyli o 223 mniej niż w I kwartale.
Mimo upowszechniania się nowej funkcji bankomatów, w dłuższej perspektywie ich liczba będzie spadała. Gotówka, w coraz większym stopniu jest bowiem zastępowana przez płatności bezgotówkowe. Łączna wartość wypłat z bankomatów w pierwszym półroczu 2017 r. to 156 mld zł, a płatności kartą wykonaliśmy w tym okresie na kwotę 122 mld zł. Wartość płatności kartą przyrasta jednak w tempie około 20 proc. rocznie, podczas gdy wartość wypłat również rośnie, ale znacznie wolniej – o ok. 7 proc. rocznie.
Więcej na Bankier.pl
komentarze (2)
nie płać kartą ponieważ koszt płatności kartą to koszt przelewu a bank pobiera prowizję proporcjonalnie to kwoty która mu się nienależy zawyżając cenę, pozbawiając przedsiębiorcę zarobku, dodatkowo bank i rząd wie wszystko o tobie włącznie z twoimi lokalizacjami, nie płać kartami dla swojego bezpieczeństwa !
OdpowiedzPłatności elektroniczne wcześniej czy później powinny wyprzeć archaiczne płatności gotówkowe. Interesuje mnie jednak jak większa liczba i wartość transakcji kartą przekłada się na obieg gotówki w kraju. Gdzie ona trafia, a konkretnie monety? Będąc rzadziej wydawane, ludzie powinni teoretycznie mieć ich więcej, a co za tym idzie, kasy sklepowe powinny być lepiej w nie zaopatrzone czy w grę wchodzi coś, o czym nie wiem?
Odpowiedz