Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polacy opracowali system, który zautomatyzuje transport w magazynach

  • Autor: PAP
  • Data: 28-04-2017, 15:05
Autonomiczne pojazdy mogą sprawnie transportować towary z jednego miejsca na inne, omijając po drodze przeszkody. Polska firma VersaBox opracowała system, który pomoże w automatyzacji transportu w magazynach i zakładach przemysłowych.

Po magazynie jedzie niewielki wózek, załadowany towarem. Mimo że nie ma w nim żadnego kierowcy, sprawnie omija napotkanych po drodze ludzi i zauważa wszelkie przeszkody. Wystarczy, że ktoś załaduje na niego towar i wskaże, dokąd ma jechać, a wózek już wykona zadaną mu pracę. To wizja, którą proponuje polska firma VersaBox.

"Na Hannover Messe pokazujemy opracowany przez nas autonomiczny system transportu w magazynach i zakładach przemysłowych, czyli wszędzie tam, gdzie trzeba wozić towar z punktu A do punktu B" - mówi w rozmowie z PAP dr Jakub Michalski z VersaBox. Zaznacza to, że rozwiązanie przyda się tam, gdzie teraz taki transport wykonywany jest przy wykorzystaniu wózków widłowych czy siły mięśni.

Dzięki systemowi VersaBox transport w takich miejscach może stać się całkowicie automatyczny i autonomiczny, a zadań tych nie będzie musiał wykonywać człowiek.

"Software, który opracowaliśmy, plus sensory, w które wyposażony jest robot, pozwalają na pozycjonowanie tego robota, następnie wytyczenie trasy, poruszanie się urządzenia w danej przestrzeni, ale też omijanie przeszkód bądź zapobieganie wypadkom" - opisuje Michalski.

Dodaje, że urządzenie odpowiada na takie problemy, jak deficyt pracowników czy nieadekwatne wykorzystanie drogiego sprzętu, jakim są wózki widłowe. VersaBox ma też - zdaniem rozmówcy PAP - pomagać w "uwalnianiu kompetencji". Jego zdaniem wykorzystanie robotów pozwoli w przyszłości przekierować ludzi do czynności bardziej skomplikowanych.

VersaBox ma też zwiększyć bezpieczeństwo w magazynach. "Wózki widłowe poruszające się wśród ludzi stanowią zagrożenie. A jak pokazują statystyki, ten sam proces rozwiązany przy wykorzystaniu robota, autonomicznych robotów mobilnych jest bezpieczniejszy" - uważa dr Michalski.

Jak tłumaczy, jego firma dostarcza nie tylko roboty, ale również cały system, który pozwala na integrację autonomicznych urządzeń z danym procesem już na miejscu wskazanym przez klienta.

Zdaniem przedsiębiorcy takie automatyczne urządzenia niekoniecznie muszą powodować, że ludzie będą tracić pracę. "W wielu przypadkach jest tak, że nie ma ludzi do wykonywania tego typu zadań. To jest tak naprawdę miejsce dla naszych robotów" - uspokaja.

Rozwiązanie prezentowane było na polskim stoisku narodowym podczas targów Hannover Messe 2017. Prace nad systemem dofinansowane były ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!