Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Politycy PSL o eksporcie polskiej żywności: Musimy być bardziej ekspansywni na dalekich rynkach

 • Autor: PAP
 • Data: 07-02-2013, 12:41
Łączna wartość polskiego eksportu i importu towarów rolno-spożywczych od stycznia do listopada 2012 r. wyniosła 28,2 mld euro i była o ponad 10 proc. większa niż w analogicznym okresie 2011 r. - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej politycy PSL.
Politycy PSL o eksporcie polskiej żywności: Musimy być bardziej ekspansywni na dalekich rynkach
W okresie styczeń-listopad 2012 rok wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła ogółem 16 mld euro

Politycy PSL przedstawili informacje przygotowane przez resorty: rolnictwa i gospodarki, oparte na danych GUS. Były minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślił, że w polskiej gospodarce jest taki dział - handel artykułami rolno-spożywczymi - który w kryzysowym roku 2012 radził sobie dobrze i był źródłem dodatkowych miejsc pracy.

Jak przekonywał, jakość polskich produktów decydowała o dużej dynamice eksportu artykułami rolno-spożywczymi. "Nasze produkty, świeże owoce i warzywa, to najlepszy symbol bezpieczeństwa, jakości" - przekonywał Sawicki.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka (PSL) Polska musi być bardziej ekspansywna na dalekich rynkach, takich jak Chiny czy Indie. Poseł PSL Krzysztof Borkowski zaapelował z kolei do mediów o przedstawianie pozytywów polskiej zdrowej żywności.

Według przedstawionych danych w okresie styczeń-listopad 2012 rok wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła ogółem 16 mld euro i wzrosła o 15,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku. Wartość sprzedaży do krajów UE wzrosła o 12,4 proc; ogółem na rynek UE sprzedano towary na kwotę 12,3 mld euro.

W okresie od I-XI 2012 roku importowano z kolei do Polski artykuły rolno-spożywcze na ogólną kwotę 12,2 mld euro (wzrost o 5,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 r.)

Wartość eksportu do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw wyniosła 1,8 mld euro i w porównaniu z okresem I-XI 2011 roku wzrosła o 33,1 proc.

W okresie I-XI 2012 r. najwięcej artykułów rolno-społecznych o wartości 3,5 mld euro sprzedano do Niemiec i w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. był to wzrost o 11,6 proc. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, gdzie sprzedano towary o wartości 1,2 mld euro. Oznacza to w porównaniu z poprzednim rokiem wzrost o 20 proc.

Kolejnym po Wielkiej Brytanii największym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych była Republika Czeska. W okresie I-XI 2012 roku sprzedano na czeski rynek towary o wartości ok. 1 mld euro (wzrost o 6,5 proc.).

Czwartym ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych była Rosja, gdzie sprzedano towary o wartości 966 mln euro (wzrost mniej więcej o 32 proc.). Kolejne miejsca wśród głównych odbiorców artykułów rolno-spożywczych zajęły: Francja (949 mln euro), Holandia (885 mln euro), Włochy (800 mln euro) oraz Słowacja (516 mln euro).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jan 2013-02-08 08:32:50

  To co robi PSL to wszystko pod publiczkę To wymysliłoby dziecko w zerwce PSL to pierdziele "mamią" mieszkańców wiosek

  Odpowiedz
 • Andrzej 2013-02-08 12:00:11

  Czy to oznacza, że urzędnicy wybierają sie na kolejne egzotyczne wycieczki czy faktycznie wreszcie wezmą się do roboty?

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!