Politycy PSL o eksporcie polskiej żywności: Musimy być bardziej ekspansywni na dalekich rynkach
- Autor: PAP
- Data: 07-02-2013, 12:41

Politycy PSL przedstawili informacje przygotowane przez resorty: rolnictwa i gospodarki, oparte na danych GUS. Były minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślił, że w polskiej gospodarce jest taki dział - handel artykułami rolno-spożywczymi - który w kryzysowym roku 2012 radził sobie dobrze i był źródłem dodatkowych miejsc pracy.
Jak przekonywał, jakość polskich produktów decydowała o dużej dynamice eksportu artykułami rolno-spożywczymi. "Nasze produkty, świeże owoce i warzywa, to najlepszy symbol bezpieczeństwa, jakości" - przekonywał Sawicki.
Zdaniem wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka (PSL) Polska musi być bardziej ekspansywna na dalekich rynkach, takich jak Chiny czy Indie. Poseł PSL Krzysztof Borkowski zaapelował z kolei do mediów o przedstawianie pozytywów polskiej zdrowej żywności.
Według przedstawionych danych w okresie styczeń-listopad 2012 rok wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła ogółem 16 mld euro i wzrosła o 15,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 roku. Wartość sprzedaży do krajów UE wzrosła o 12,4 proc; ogółem na rynek UE sprzedano towary na kwotę 12,3 mld euro.
W okresie od I-XI 2012 roku importowano z kolei do Polski artykuły rolno-spożywcze na ogólną kwotę 12,2 mld euro (wzrost o 5,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 r.)
Wartość eksportu do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw wyniosła 1,8 mld euro i w porównaniu z okresem I-XI 2011 roku wzrosła o 33,1 proc.
W okresie I-XI 2012 r. najwięcej artykułów rolno-społecznych o wartości 3,5 mld euro sprzedano do Niemiec i w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. był to wzrost o 11,6 proc. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, gdzie sprzedano towary o wartości 1,2 mld euro. Oznacza to w porównaniu z poprzednim rokiem wzrost o 20 proc.
Kolejnym po Wielkiej Brytanii największym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych była Republika Czeska. W okresie I-XI 2012 roku sprzedano na czeski rynek towary o wartości ok. 1 mld euro (wzrost o 6,5 proc.).
Czwartym ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych była Rosja, gdzie sprzedano towary o wartości 966 mln euro (wzrost mniej więcej o 32 proc.). Kolejne miejsca wśród głównych odbiorców artykułów rolno-spożywczych zajęły: Francja (949 mln euro), Holandia (885 mln euro), Włochy (800 mln euro) oraz Słowacja (516 mln euro).

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
PIE: wzrost polskiego eksportu napędzają rosnące zamówienia
-
Kowalczyk: Polska gotowa przetwarzać ukraińskie zboża
-
Przez Polskę wiedzie jedna z głównych tras transportu ukraińskich artykułów rolnych
-
Od wybuchu wojny Rosja zarobiła prawie 100 mld euro na eksporcie paliw
-
Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię
-
Spada eksport polskich jabłek
-
Kłopoty Ukrainy z eksportowaniem towarów. Czy pomoże Polska?
-
Ukraiński eksport nie zaszkodzi rolnikom z Polski. "Wypowiedź Donalda Tuska to próba wywoływania konfliktów"
-
Prezydent: Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców
-
Lidl eksportuje polską żywność. Na które rynki trafiają te produkty?
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (2)
To co robi PSL to wszystko pod publiczkę To wymysliłoby dziecko w zerwce PSL to pierdziele "mamią" mieszkańców wiosek
OdpowiedzCzy to oznacza, że urzędnicy wybierają sie na kolejne egzotyczne wycieczki czy faktycznie wreszcie wezmą się do roboty?
Odpowiedz