Według zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ Macieja Fałkowskiego Forum jest również elementem szerszego dialogu, który jest prowadzony pomiędzy przedstawicielami obu państw. Celem jest zbliżenie środowisk biznesowych z obu krajów i szukanie możliwości współpracy gospodarczej.

"Ten potencjał jest jeszcze w dużej mierze niewykorzystany. Patrząc w dłuższej perspektywie cele strategiczne naszych gospodarek są zbliżone. Plan premiera Morawieckiego i saudyjskie +Saudi Vision 2030+, są takimi strategicznymi programami, które mają bardzo zbliżone cele" - mówił Fałkowski.

Zaznaczył, że wspólne punkty obu planów dotyczą kwestii rozszerzenia eksportu na nowe rynki, dywersyfikacji, wzmocnienia sektorów gospodarki opartych na wiedzy, korzystania z istniejących zasobów kapitałowych po to, żeby uniezależniać swoje własne gospodarki.

Perspektywy, które przynosi współpraca z regionem Zatoki Perskiej chwalił na środowym forum również Wojciech Pobóg-Pągowski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej ministerstwa rozwoju.

"Jako Ministerstwo Rozwoju i, mam nadzieję państwo jako przedsiębiorcy, chcemy większy nacisk położyć na kraje pozaunijne. Dzisiaj do UE eksportujemy 80 proc. naszego eksportu, jest jakiś eurocentryzm w tej naszej wymianie handlowej, powinniśmy te akcenty bardziej rozłożyć na inne kierunki i takim doskonałym kierunkiem są kraje Zatoki Perskiej, w tym Arabia Saudyjska, która jest drugim najważniejszym dla Polskim partnerem z tego regionu" - dodawał Pobóg-Pągowski.

Pobóg-Pągowski wśród najważniejszych obszarów współpracy obu krajów wymienił sektor paliwowo-energetyczny, rolno-spożywczy, rynek urządzeń i wyposażenia domowo-biurowego oraz infrastrukturę.

Reprezentujący ambasadę Arabii Saudyjskiej Emad Al Dukair podkreślał, że dzięki rozwojowi w ciągu ostatnich 25 lat Polska "jest z przodu w peletonie pozostałych państw z regionu". Zapewniał również, że przedstawiciele arabskich przedsiębiorstw będą chcieli w najbliższym czasie inwestować w Polsce.

Efekty współpracy polskich i saudyjskich przedsiębiorców przedstawił Antoni Mielniczuk, prezes Polsko-Saudyjskiej Izby Gospodarczej. Do najważniejszych z nich zaliczył podpisanie kontraktu między PKN Orlen a Saudi Aramco.

"Eksploatacja rynku Unii Europejskiej to już za mało" - mówił Mielniczuk.

PKN Orlen podpisał 6 maja z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, umowę na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Saudyjski surowiec będzie trafiał do rafinerii grupy PKN Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie. Kontrakt na dostawy ropy z Saudi Aramco obowiązuje od 1 maja do 31 grudnia i przewiduje opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata.