Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska gospodarka na szczycie cyklu koniunktury

  • www.portalspozywczy.pl
  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ Credit Agricole
  • Data: 09-12-2015, 12:19
Prognozujemy, że tempo wzrostu PKB w Polsce w całym 2015 r. wyniesie 3,4 proc. W 2016 r. oczekujemy wyraźnego spowolnienia wzrostu gospodarczego przede wszystkim ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy z 2015 r. przyczyniających się do zmniejszenia dynamik eksportu i inwestycji - informują analitycy banku Credit Agricole.
Polska gospodarka na szczycie cyklu koniunktury
Zdaniem analityków Credit Agricole Polska gospodarka jest na szczycie cyklu koniunktury/ fot. Fotolia

Oczekujemy, że deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2015 r., a w 2016 r. średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 1,1 proc. r/r wobec -0,9 proc. w 2015 r.

W I kw. 2016 r. inflacja silnie wzrośnie ze względu na oddziaływanie efektów niskiej bazy dla dynamiki cen paliw. W kolejnych kwartałach wzrost wskaźnika inflacji będzie skutkiem zwiększenia dynamiki wszystkich jej składowych (cen żywności, paliw oraz inflacji bazowej). Czynnikiem ryzyka w dół dla naszej prognozy jest kształtowanie się cen ropy naftowej.

- Uważamy, że rynek pracy w Polsce znajduje się blisko stanu równowagi. Oczekujemy, że stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtuje się na poziomie 9,9 proc. na koniec 2015 r. i obniży się do 9,6 proc. w 2016 r. i 9,3 proc. w 2017 r. Trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników oraz wzrost inflacji będą oddziaływały w kierunku zwiększenia presji płacowej, która będzie ograniczana m. in. przez możliwość zwiększenia wymiaru godzinowego pracowników zatrudnionych na część etatu, gotowość pracodawców do przeniesienia produkcji za granicę, napływ imigrantów oraz migracje powrotne Polaków. Tym samym oczekujemy łagodnego wzrostu nominalnego tempa wzrostu płac z 3,4 proc. w 2015 r. do 4,2 proc. w 2016 r. i 5 proc. w 2017 r. Zmiana składu RPP przyczyni się naszym zdaniem do zmiany funkcji reakcji Rady w kierunku silniejszego wspierania wzrostu gospodarczego. Uważamy, że spodziewane spowolnienie wzrostu PKB, modyfikacja reguły fiskalnej i opóźnienie powrotu inflacji do celu skłonią członków RPP do przeprowadzenia jednorazowej obniżki stóp procentowych o 50pb w marcu 2016 r. (z ryzykiem przesunięcia obniżki na lipiec) - szacują analitycy banku Credit Agricole.

- Prognozowane przez nas rozpoczęcie zacieśniania polityki monetarnej w USA przy jednoczesnym łagodnym nastawieniu RPP, perspektywie rozluźnienia polityki fiskalnej i podwyższonym ryzyku politycznym w Polsce będzie oddziaływać w kierunku osłabienia złotego. Czynnikiem ograniczającym deprecjację złotego będzie prognozowane przez nas rozluźnianie polityki monetarnej przez EBC. Oczekujemy, że kurs EURPLN będzie kształtował się w przedziale 4,25-4,30 do września 2016 r., a od IV kw. 2016 r. oczekujemy jego umiarkowanego spadku z zasięgiem 4,00 za euro na koniec 2017 r. (por. MAKROmapa z 7.12.2015) - informują analitycy Credit Agricole.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!