Polska Grupa Górnicza ostrzega przed fałszywym sklepem internetowym z węglem
- Autor: PAP
- Data: 04-08-2022, 11:28

"Przestrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS, informującymi, że został wystawiony węgiel na półkę sklepową, wraz z linkiem do sklepu. Nie jest to link kierujący do strony sklepu PGG" - poinformowała w czwartek Grupa, będąca największym krajowym producentem węgla.
PGG ostrzega przed fałszywym sklepem
Rzecznik PGG Tomasz Głogowski podkreślił, że PGG nie wysyła do klientów e-sklepu wiadomości w formie smsów. Wszystkie komunikaty są zamieszczane w aktualnościach sklepu lub na profilu "Fanpage PGG - polski węgiel prosto od producenta" na Facebooku.
Przy zakupach warto sprawdzać, czy strona sklepu ma prawidłowy adres https://sklep.pgg.pl/. "Wiadomości SMS z linkiem do stron to fałszywe odnośniki, które sprawiają wrażenie autentycznych, a w rzeczywistości prowadzą do spreparowanych witryn" - ostrzegają operatorzy sklepu internetowego PGG.
Polacy ruszyli po węgiel do e-sklepu
Od początku tego roku e-sklep Grupy obsłużył ponad 152 tys. klientów, do których trafiło 603 tys. ton węgla w cenie producenta. Gdy we wtorki i czwartki rozpoczynają się sesje zakupowe, e-sklep odwiedza nawet 650 tys. internautów.
Przed kilkoma dniami także spółka Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek-Piekary, zawiadomiła policję o fałszywym sklepie internetowym, oferującym rzekomo węgiel z tej kopalni. Po zgłoszeniu witryna została zablokowana, Węglokoks zamieścił też komunikat, że była to próba oszustwa.
Węglokoks Kraj także miał problemy z oszustami
W adres fałszywej witryny wpleciono nazwę górniczej firmy a na stronie użyto elementów graficznych, które imitowały jej logotyp. Ofiarą oszustwa padł mieszkaniec Mazowsza, który wpłacił 8 tys. zł w przekonaniu, że płaci za zakupiony węgiel. W rzeczywistości Węglokoks Kraj nie sprzedaje węgla przez internet - można zamawiać go jedynie przez infolinię.
Każdego dnia Węglokoks Kraj kieruje do sprzedaży ok. 1 tys. ton węgla opałowego, z czego połowa dostępna jest dla klientów indywidualnych poprzez infolinię (jeden nabywca może kupić do 5 ton), a połowa trafia do instytucji, m.in. przedszkoli, szkół, jednostek publicznych czy małych ciepłowni (do 25 ton). Infolinia Węglokoksu Kraj - podobnie jak sklep internetowy Polskiej Grupy Górniczej - jest oblężona; systemy notują ok. 500 prób połączenia na minutę.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Wchodzi w życie zakaz importu rosyjskiego węgla do UE
-
Polacy deklarują, że nie zamierzają oszczędzać energii
-
E-sklep PGG sprzedał w tym roku ponad 600 tys. ton węgla
-
Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla: W Polsce zimą zabraknie węgla
-
72 proc. Polaków oczekuje dofinansowania zakupu nie tylko węgla, ale też innych paliw
-
Oszuści stworzyli fałszywy sklep internetowy z węglem
-
Minister Moskwa: to, kiedy ruszą dopłaty do węgla, zależy teraz od Senatu
-
UOKiK bierze pod lupę rynek węgla. Czy dochodziło tam do niedozwolonych praktyk?
-
Tej zimy Polska musi importować węgiel
-
Opozycja: ustawa o dodatku węglowym jest niesprawiedliwa
komentarze (0)