Dwustronne porozumienie dotyczy rozwoju współpracy w dziedzinach: produkcji rolnej; przetwórstwa rolnego; ochrony i kwarantanny roślin i zwierząt; rozwoju handlu i inwestycji w rolnictwie.

Wtorkowe spotkanie w Hanoi odbyło się przy okazji wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wietnamie.

O zainteresowaniu strony wietnamskiej podpisaniem porozumienia poinformował pod koniec sierpnia br. ambasador Wietnamu w Polsce podczas spotkania z ministrem Krzysztofem Jurgielem. 4 października 2017 r. strona wietnamska przekazała stronie polskiej projekt Memorandum, które dzisiaj sygnowano.

Wietnam jest bardzo ważnym rynkiem dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. W 2016 r. produkty rolno-spożywcze stanowiły 54 proc. wartości polskiego eksportu do Wietnamu (w 2016 r. - 115 mln euro). Dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych Wietnam był w 2016 r. drugim najważniejszym rynkiem docelowym (po Hongkongu) w regionie Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej.

Wietnam został uznany przez polskich ekspertów jako jeden z 14 priorytetowych rynków z punktu widzenia eksportu żywności.