Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska musi być obecna gospodarczo w Indiach

  • Autor: PAP
  • Data: 15-02-2016, 08:21
Polska musi być obecna gospodarczo w Indiach. To olbrzymi rynek i jest tam wiele potencjalnych kierunków inwestycyjnych - uważa wicepremier Piotr Gliński, który przebywa z misją gospodarczą w Mumbaju. Przyznaje jednak, że jesteśmy na tym rynku spóźnieni.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przewodniczy misji gospodarczej w Indiach z udziałem przedstawicieli administracji i przedsiębiorców. W niedzielę odbył szereg spotkań z przedstawicielami indyjskiego rządu.

Jak powiedział dziennikarzom, polsko-indyjska wymiana handlowa na poziomie 2 mld dolarów rocznie, to ciągle niewiele. "Mamy ujemny bilans w handlu zagranicznym z Indiami. To jest tak olbrzymi rynek i tak wiele potencjalnych kierunków inwestycyjnych, że tutaj trzeba być obecnym, tak jak trzeba być obecnym w Chinach. Indie w tej chwili są już porównywalne do Chin, jeśli chodzi o szybkość rozwoju gospodarczego, jeśli chodzi o rozwój klasy średniej" - powiedział.

Dodał, że Indie są dla polski "wygodnym" partnerem. "Mamy rozpoznany ten rynek. Jest nawet bliżej niż Chiny. Mamy lepsze wieloletnie kontakty, co nie znaczy, że Chiny należy zaniedbywać. To prawda, że jesteśmy trochę spóźnieni (na rynku indyjskim). Jak spojrzymy na wręcz inwazję gospodarczą wielu krajów europejskich w Chinach czy Indiach, to jesteśmy spóźnieni. Spóźnieni jesteśmy głównie dlatego, że politycznie to nie było priorytetem" - ocenił.

Dlatego zdaniem Glińskiego bardzo dobrze się stało, że tak liczna polska delegacja odwiedziła Mumbaj. "To jest azjatyckie Davos. Make in India jest wielkim osiągnieciem dla obecnego rządu indyjskiego. Ściągnęli tu tysiące biznesmenów. Przyjechali tu premierzy Szwecji, Finlandii. Przyjechali tutaj, bo ich firmy tutaj są" - zauważył.

"Musimy ten rynek zdobyć ten rynek na tyle, na ile można i rozwinąć współprace z Indiami, bo obie strony na tym zyskają" - podsumował.

Wiceminister rozwoju Radosław Domagalski powiedział, że w niedzielę odbyły się spotkania ministrami rządu Indii, m.in. ministrami handlu i finansów.

"Rozmawialiśmy m.in. o projektach z branży górniczej. Strona indyjska potwierdziła, że są bardzo zainteresowani współpracą w tym obszarze. Rozmawialiśmy też o możliwościach współpracy w przemyśle rolnym i technologii ochrony środowiska. To już kwestia naszej strony, żeby polskie firmy przygotowały odpowiednie oferty" - powiedział.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!