Polska nie będzie popierała propozycji utrudniających wdrożenie WPR
Polska nie będzie popierać propozycji PE, które utrudnią przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych Wspólnej Polityki Rolnej oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych - powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas posiedzenia unijnej rady ministrów ds. rolnictwa.

Puda uczestniczył w tym tygodniu w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH w Brukseli. Rozmawiano o reformie WPR po 2020 r., a także o przygotowaniu Krajowych Planów Strategicznych dla WPR - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
"W trwających negocjacjach z Parlamentem Europejskim nie będziemy popierać tych propozycji, które utrudniać będą przygotowanie i wdrażanie planów strategicznych WPR oraz zwiększą obciążenia dla rolników i administracji krajowych" - mówił Puda.
Francja przygotowała na posiedzenie Rady dokument popierany przez wiele krajów, w tym Polskę, w którym zwróciła uwagę na konieczność uproszczenia wspólnej polityki rolnej.
"Doceniamy zalecenia Komisji dotyczące przygotowania Krajowych Planów Strategicznych. Traktujemy je kierunkowo, a nie jako zobowiązanie. Zalecenia będą pomocne przy określaniu kierunku zmian, które będą wspierać interwencje planów strategicznych. Nie mogą one natomiast przesądzać o celach - cele określą same państwa, uwzględniając własne uwarunkowania, możliwości i potrzeby" - powiedział minister Puda.
Jeżeli chodzi o propozycje kompromisowe dotyczące WPR, zaproponowane przez prezydencję portugalską, wśród ważnych spraw dla Polski pozostaje ukierunkowanie wsparcia, w tym definicja "aktywnego rolnika".
Puda zwrócił również uwagę, że Polska popiera propozycję Parlamentu w zakresie przejściowej pomocy krajowej. Pozwoli ona na utrzymanie wsparcia na stałym poziomie oraz uaktualnienie okresu bazowego.
Ponadto polski minister wskazał na potrzebę elastyczności w ustalaniu zasad przyznawania płatności redystrybucyjnej. Poinformował, że Polska może zgodzić się na zwiększenie do 3 proc. minimalnego poziomu wsparcia dla młodych rolników, uwzględniając wydatki w obu filarach WPR. W odniesieniu do wspólnej organizacji rynków rolnych minister Puda stwierdził, "że Polska popiera te poprawki PE, które dotyczą zwiększenia skuteczności siatki bezpieczeństwa i środków wyjątkowych, a także zapewnienia lepszej ochrony unijnego rynku i zachowania równych warunków konkurencji w relacjach z krajami trzecimi".
Ważnym punktem dyskusji unijnych ministrów rolnictwa była sprawa m.in. stosowania biologicznych środków kontroli przeciwko szkodnikom roślin. W opinii ministrów, należy stosować makroorganizmy w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami oraz wykorzystywać alternatywne środki w stosunku do chemicznych pestycydów. Przy tym kluczowa jest większa współpraca państw członkowskich przed ryzykiem rozprzestrzeniania się groźnych chorób roślin.
