Polska nie wdrożyła wszystkich przepisów o równym traktowaniu pracowników
Komisja Europejska przesłała Polsce tzw. uzasadnioną opinię w sprawie nieprawidłowego stosowania przepisów UE, zakazujących dyskryminacji w zatrudnianiu i w pracy ze względu na religię, przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Traktują o tym dwie dyrektywy: 2000/43/WE z 29 czerwca 2000 r. (w sprawie równości rasowej) oraz 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. (o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia, pracy i szkolenia zawodowego). Polska miała je implementować 1 maja 2004 roku. Dalsze uchylanie się przed zmianą przepisów spowoduje postępowanie KE wobec Polski za uchybienia zobowiązaniom kraju członkowskiego. KE poinformowała, że takie postępowanie zamknęła wobec Węgier.
Według opinii Komisji, w polskim prawodawstwie zakaz nękania nie obejmuje wszystkich kategorii stażystów, a regulacje dotyczące dostępu do niektórych zawodów nie zawierają konkretnych przepisów zakazujących dyskryminacji. Ponadto obowiązek pracodawców w zakresie zapewnienia niepełnosprawnym pracownikom racjonalnych usprawnień nie obejmuje osób ubiegających się o pracę i stażystów, natomiast prawo regulujące warunki szkolenia zawodowego nie zawiera odpowiednich definicji bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji oraz polecenia nakazującego dyskryminowanie.
- Walka z wszelkimi formami dyskryminacji, szczególnie w miejscu pracy, była priorytetem dla Komisji tej kadencji i dla mnie osobiście. - powiedział komisarz ds. równości szans, Vladimír Špidla. - Nasze działania prawne doprowadziły do lepszej ochrony przed dyskryminacją w miejscu pracy w całej UE.
