Polska to kraj wielu możliwości dla koreańskich inwestorów, ich zaangażowanie rośnie (raport)
Korea Południowa jest trzecim największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce, a jej zaangażowanie w Polsce rośnie. W naszym kraju działa ponad 260 przedsiębiorstw z koreańskim kapitałem, ale PAIH planuje wzmocnić jeszcze ich obecność w Polsce m.in. w sektorze produkcji spożywczej.

Z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz firma doradcza JP Weber przygotowały raport Poland Land of Opportunities, prezentujący aktywność inwestycyjną firm południowokoreańskich w Polsce oraz identyfikujący najbardziej perspektywiczne sektory dla koreańskich inwestorów. Premiera raportu odbyła się 24 maja w Seulu podczas forum biznesowego Polska – Korea.
PAIH podaje, że południowokoreańskie przedsiębiorstwa działają w Polsce od momentu nawiązania relacji dyplomatycznych. Skala ich zaangażowania w polską gospodarkę robi wrażenie.
– Korea Południowa to trzeci po USA i Japonii największy inwestor zagraniczny spoza Unii Europejskiej. PAIH obsłużyła już 53 projekty z tego kraju – mówi Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która jest współautorem raportu oraz organizuje forum inwestycyjne w Korei.
Podkreśla, że do niedawna Koreańczycy byli u nas kojarzeni głównie z produkcją elektroniki i AGD. Od kilkunastu miesięcy wspólnie z polskimi inżynierami, piszą nowy rozdział historii motoryzacji.
– Właśnie dzięki Koreańczykom i powstającemu wokół fabryki LG Chem klastra elektromobilnego, w polskiej motoryzacji dokonuje się rewolucyjna zmiana technologiczna. Polska staje się ważnym centrum produkcji aut elektrycznych w Europie – mówi Senger.
PIAH wskazuje, że w ostatnich latach, dyskusja na temat przyszłości transportu i jego oddziaływania na środowisko skłoniły światowych producentów motoryzacji do rozwoju napędów zeroemisyjnych. Korea, jako ważny producent rozwiązań do aut elektrycznych, postawiła na Polskę, aby w europejskim centrum produkcji podzespołów motoryzacyjnych produkować m.in. baterie i inne elementy do innowacyjnych „elektryków”.
Autorzy raportu podkreślają, że zainteresowanie Polską wśród koreańskich firm wiąże się przede wszystkim z wysokimi kompetencjami polskich kadr technicznych, dostępem do poddostawców czy aż 160 centrami innowacji w całym kraju. Znaczenie ma również atrakcyjna oferta zachęt.
– Gospodarka koreańska jest najbardziej innowacyjna na świecie, co przekłada się na specyfikę projektów inwestycyjnych prowadzonych przez przedsiębiorstwa z tego kraju. Polski system zachęt inwestycyjnych wychodzi im naprzeciw. Zapewnia innowatorom jedne z najwyższych ulg podatkowych wśród krajów OECD, a do tego oferuje wyższy zwrot z inwestycji niż średnia w UE – mówi Krzysztof Senger.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.