Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polska zacieśnia relacje gospodarcze ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

  • Autor: PAP, AK
  • Data: 26-05-2022, 17:58
Współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefów MSZ Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami; dziękujemy za wkład ZEA w pomoc humanitarną dla Ukrainy - mówił Zbigniew Rau.
Polska zacieśnia relacje gospodarcze ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Polska chce zacieśniać relacje gospodarcze w ZEA/ fot. Shutterstock

W czwartek wizytę w Warszawie składa minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abdullah Bin Zayed Al-Nahyan, który spotkał się z szefem polskiego MSZ.

Polska zacieśnia relacje gospodarcze ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Na wspólnej konferencji prasowej Rau przyznał, iż cieszy się, że przyjazne kontakty między przedstawicielami władz obu krajów są utrzymywane i rozwijane także pomimo pandemicznych ograniczeń.

Przypomniał, że na przełomie 2021 i 2022 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie - jako pierwszy kraj arabski - były gospodarzem światowej wystawy EXPO. "Nasz udział w EXPO zdynamizował nasze dwustronne relacje w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych" - powiedział Rau.

"Chcemy, aby liczne wizyty tak polityczne, jak i eksperckie, które już udało nam się zrealizować oraz kolejne - także te planowane na rok bieżący - przyniosły dalsze pogłębienie naszej współpracy" - oświadczył. "Ze szczególnym optymizmem postrzegamy perspektywy rozwoju naszych relacji ekonomicznych, któremu to powinien sprzyjać brak barier finansowych i administracyjnych, które ograniczają dostęp do rynku" - powiedział szef MSZ.

Podkreślił, że Polska wysoko ceni także możliwość korzystania z bogatych emirackich tradycji handlowych, a także z rozbudowanej nowoczesnej infrastruktury.

Szybki wzrost obrotów handlowych

"Cieszy nas szybki wzrost obrotów handlowych między naszymi krajami, szczególnie po okresie trudności wywołanych przez pandemię" - zaznaczył Rau. Podkreślił, że obok tradycyjnej wymiany handlowej, Polska szczególną nadzieję wiąże z rozwojem współpracy w dziedzinie energetycznej, technologicznej, w tym technologii cyfrowych, ochrony środowiska i inwestycji.

Podkreślił, że z dużą satysfakcją przyjął informację, iż władze emirackie włączyły Polskę do grona dziesięciu najważniejszych globalnie kierunków emirackiej międzynarodowej współpracy gospodarczej w ramach strategii rozwoju na kolejne 50 lat.

Rau relacjonował, że z ministrem spraw zagranicznych ZEA rozmawiał także o rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Rosyjska agresja to jawne naruszenie prawa międzynarodowego i zasad wiążących całą społeczność międzynarodową, takich jak: suwerenna równość państw, nieingerencja w sprawy wewnętrzne oraz pokojowe rozwiązywanie sporów" - oświadczył.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!