Polskie firmy coraz więcej inwestują, ale nie w badania i rozwój (raport)
W polskim sektorze przedsiębiorstw działa 2,1 mln podmiotów, które tworzą blisko 10 mln miejsc pracy - wynika z "Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce" opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
"Rosnącej liczbie przedsiębiorstw w Polsce towarzyszy wzrost miejsc pracy - w gospodarce funkcjonuje prawie 2,1 mln podmiotów, a w całym sektorze przedsiębiorstw pracuje blisko 10 mln osób" - wskazuje PARP w piątkowym komunikacie dotyczącym raportu.
Jak podkreślono, firmy poprawiły swoją sytuację finansową: zwiększyły przychody, produkcję i wartość dodaną. "Odnotowano wzrost nakładów na innowacje. Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest rosnący trend w zakresie odsetka eksporterów wśród przedsiębiorców. Jednocześnie poprawia się zaawansowanie technologiczne polskiego eksportu" - czytamy.
Raport prezentuje obraz sektora przedsiębiorstw w Polsce w oparciu o dane GUS. Wynika z nich, że w 2017 r. w Polsce działało 2,08 mln przedsiębiorstw niefinansowych (wzrost o 3,2 proc. w porównaniu do 2016 r.) - mikro 2,0 mln, małych 53,8 tys., średnich 15,3 tys. i dużych 3,6 tys. Od 2008 do 2016 roku ich udział w tworzeniu PKB zwiększył się o 2,5 p.p. do 73,6 proc. Liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw rośnie nieprzerwanie od 2014 r. W 2017 r. pracowało w nim blisko 9,9 mln osób, co stanowiło wzrost o 1,7 proc. rok do roku.
"Często zapominamy, jaką siłą jest sektor MŚP. A niemal połowę polskiego PKB, 49,8 proc., tworzą właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa" - wskazała, cytowana w komunikacie, Paulina Zadura-Lichota z PARP.
Prezes PARP Małgorzata Oleszczuk zaznacza, że PARP od wielu lat specjalizuje się w monitorowaniu sytuacji sektora MŚP i "przygląda się zmianom w perspektywie długoletniej". "Często dopiero ta dłuższa perspektywa pozwala dostrzec jak wiele zmian przeszły polskie firmy i jak systematycznie zwiększają swój udział w polskim PKB" - podkreśliła.
W raporcie zaznaczono, że rok 2017 "to wyraźna poprawa podstawowych wartości ekonomicznych mierzących sytuację finansową firm w sektorze przedsiębiorstw". Dodano, że rosną nakłady inwestycyjne - "w 2017 r. nakłady inwestycyjne na nowe i używane środki trwałe we wszystkich podmiotach gospodarki w Polsce wyniosły 194,4 mld zł (i były wyższe o 3 proc. w porównaniu z 2016 r.)".
Poprawia się także, jak zaznaczono, sytuacja finansowa firm - "w 2017 r. bardzo szybko zwiększały się przychody (o 8,2 proc. rdr., do 4,6 bln zł), produkcja (o 11,2 proc. rdr., do 3,5 bln zł) i wartość dodana (o 10,8 proc. rdr., do 1,15 bln zł) w firmach". Poprawił się również wskaźnik rentowności obrotu brutto (z 6,6 proc. do 7,1 proc.).
