Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Biznes i technologie

Polskie firmy stoją przed widmem niewypłacalności

  • Autor: portalspozywczy.pl/informacja prasowa
  • Data: 13-10-2020, 11:11
Zgodnie z ostatnimi danymi Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, ponad połowa małych i średnich firm skarży się, że ich klienci nieterminowo płacą za produkty lub usługi. Z kolei Coface wskazuje, że w trzecim kwartale 2020 roku wzrosła liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw. Co zrobić w przypadku osiągnięcia braku wypłacalności ze względu na problemy kontrahenta? Jak sobie poradzić z własnymi zobowiązaniami i wyjść z kryzysu? Według specjalistów PMR Restrukturyzacje, wiodącej kancelarii doradzającej przedsiębiorcom zagrożonych niewypłacalnością, jednym z rozwiązań jest skorzystanie z tzw. uproszczonej restrukturyzacji.
Polskie firmy stoją przed widmem niewypłacalności
Magorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje fot. materiały prasowe

We wrześniu Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki badania na temat zatorów płatniczych.  Ponad połowa ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw zadeklarowała, że klienci nieterminowo płacą za ich produkty lub usługi. Główna przyczyna zatorów płatniczych w czasie pandemii nie jest zaskoczeniem. Aż 95% spośród badanych MŚP, którym zdarzają się opóźnienia w płatnościach twierdzi, że wynikają one ze spadku sprzedaży i zleceń.

Z kolei według informacji opublikowanych w październiku przez firmę Coface, ubezpieczyciela należności B2B, po stabilizacji liczby niewypłacalności firm w Polsce w pierwszej połowie 2020 r., wzrosła ona w trzecim kwartale. Łącznie od początku 2020 r. zanotowano 795 upadłości i restrukturyzacji, co oznacza wzrost na poziomie 8 proc. względem pierwszych trzech kwartałów roku ubiegłego. Eksperci podkreślają, że statystyki upadłościowe nie wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji płynnościowej biznesu w Polsce, ale trzeba wziąć pod uwagę m.in. pomoc państwa w postaci tarczy antykryzysowej w marcu, która poprawiła krótkookresowo płynność wielu firm. Zdaniem ekspertów, firmy w Polsce odczuwają już pogorszenie koniunktury i należy spodziewać się wzrostu liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2021 r. pomimo, że gospodarka ponownie zacznie odnotowywać dodatnią dynamikę rozwoju gospodarczego.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!