Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Polskie przetwórstwo jedzie na oparach

  • Autor: Credit Agricole
  • Data: 02-11-2018, 15:50
- W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje pogłębiający się spadek nowych zamówień eksportowych w ujęciu miesięcznym. Tempo tego spadku było najszybsze od października 2012 r. - informuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
Polskie przetwórstwo jedzie na oparach
Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska fot. CA

Jakub Olipra wskazuje, że indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w październiku do 50,4 pkt. wobec 50,5 pkt. we wrześniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (50,2 pkt.) oraz prognozy Credit Agricole (49,9 pkt.).

- Tym samym indeks ukształtował się na najniższym poziomie od października 2016 r. i pozostaje już tylko nieznacznie powyżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. W kierunku obniżenia indeksu oddziaływały niższe wkłady 3 z 5 jego składowych (dla zatrudnienia, czasu dostaw oraz bieżącej produkcji), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla nowych zamówień oraz zapasów pozycji zakupionych - dodaje.

Analityk zwraca uwagę, że w strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje pogłębiający się spadek nowych zamówień eksportowych w ujęciu miesięcznym.

- Tempo tego spadku było najszybsze od października 2012 r. Tym samym wzrost składowej dla nowych zamówień ogółem wynikał ze zwiększenia zamówień krajowych, który z nawiązką skompensował obniżenie zamówień zagranicznych. Uważamy, że utrzymujący się spadek popytu zagranicznego jest związany z obserwowanym w ostatnich miesiącach spowolnieniem w światowym handlu, które ograniczało eksport strefy euro, w tym w szczególności Niemiec, a także dekoniunkturą w niemieckim sektorze motoryzacyjnym. Taką ocenę wpiera obserwowana od początku br. spadkowa tendencja w zamówieniach eksportowych w niemieckim przetwórstwie. Uważamy, że wprowadzone w ostatnich kwartałach działania protekcjonistyczne w światowym handlu nie miały istotnego wpływu na eksport produktów z Polski - mówi.

Olipra zauważa, że październikowe dane wskazują na wyraźne przyspieszenie spadku składowej dla zaległości produkcyjnych, która już trzeci miesiąc z rzędu ukształtowała się poniżej granicy 50 pkt.

- Oznacza to, że firmy w warunkach wolnego wzrostu nowych zamówień zaczynają nadrabiać nagromadzone w ostatnich kwartałach zaległości produkcyjne. W warunkach coraz wolniejszego wzrostu nowych zamówień bufor ten będzie się stopniowo wyczerpywał, co wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo dalszego spadku składowej dla bieżącej produkcji w najbliższych miesiącach - mówi.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!