Polskim firmom brakuje pozytywnego wizerunku w prasie międzynarodowej
Brakuje Polsce jak i polskim firmom pozytywnego wizerunku w prasie międzynarodowej. Konkurencja jest bardzo silna a Polak niechętnie się chwali na scenie międzynarodowej i jeszcze bardziej niechętnie wydaje pieniądze na promocję - ocenia Marcin Szlęzak, współwłaściciel agencji doradczej Rokita & Szlęzak Consulting (R&S Consulting).

- To wielka szkoda, bo często Polskie firmy mają zdrowsze bilanse, mogłyby oferować lepsze warunki. Potrzebna jest większa odwaga, dofinansowanie, strategia i promocja – dodaje.
Zapytany, czy polskie firmy spożywcze pozyskują zagraniczne finansowanie, a jeśli tak, to w jaki sposób i w jakiej skali, wskazał, że w trwającej jeszcze do 2020 perspektywie finansowej producenci rolno – spożywczy mogą aplikować o dofinansowanie na projekty związane z przetwórstwem w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Budżet Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi 13,5 mld Euro. O dotacje na przetwórstwo mogą ubiegać się podmioty, które zajmują się przetwórstwem rolno-spożywczym albo wprowadzają do obrotu artykuły rolne w sektorach przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków, jaj i miodu. Liczną grupę beneficjentów stanowią także podmioty prowadzące handel hurtowy owocami i zbożem. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji kosztów poniesionych na realizację inwestycji. Jej maksymalny poziom wynosi 50%. Wysokość wsparcia finansowego dla zakładów przetwórczych sięga aktualnie 10 mln zł, a w przypadku tych przedsiębiorstw, które są związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów mogą wynieść nawet do 15 mln zł.
Katarzyna Nowak, która w Rokita&Szlezak wspiera firmy w zakresie dofinansowań z UE dodaje, że dostępny katalog kosztów kwalifikowalnych obejmuje bardzo szerokie spektrum możliwości, bowiem zaliczyć do nich można m.in. koszty zakupu: maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania produktów, aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania, urządzeń służących poprawie ochrony środowiska. Tzw. koszty budowlane, które obejmują możliwość budowy i rozbudowy zarówno budynków wykorzystywanych do prowadzonej działalności, jak i budynków infrastruktury technicznej związanej z ochroną środowiska, mogą być uznane wyłącznie w zakresie niezbędnym do wdrożenia inwestycji polegającej na zakupie maszyn i urządzeń.
Pozostali producenci, którzy nie zajmują się produkcją pierwotną mogą również uzyskać dofinansowanie z innych programów pomocowych na działania badawczo – rozwojowe, inwestycyjne, czy internacjonalizacji działalności w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, czy w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.