Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ponad 3 mld zł wydanych w perspektywie UE na lata 2014-20

 • Autor: PAP
 • Data: 09-03-2016, 15:56
Od uruchomienia programów unijnych na lata 2014-2020 Polska wydała ponad 3 mld zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 2,58 mld zł - mówił w środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że w wydawaniu funduszy UE mamy roczne opóźnienie.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

- Realizacja nowej perspektywy finansowej UE - w ramach polityki spójności - jest mocno opóźniona (...), uruchomienie programów operacyjnych jest opóźnione od sześciu do dwunastu miesięcy. To powoduje, że ten rok jest bardzo słaby, bo ze starej perspektywy unijnej rozliczamy środki, a pieniądze z nowej dopiero zaczynają płynąć - podkreślił w środę wiceminister rozwoju podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.

Zauważył, że do tej pory wydaliśmy ponad 3 mld zł z funduszy UE, a powinniśmy tyle wydawać w skali miesiąca.

Poinformował, że do końca lutego br. złożono 7 tys. 196 wniosków o dofinansowanie projektów na kwotę 41,9 mld zł.

- Od uruchomienia programów do końca lutego 2016 r. podpisano z beneficjentami 1 tys. 146 umów o dofinansowanie unijne na kwotę 17 mld zł - podkreślił.

Jak mówił Kwieciński, najwięcej pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 trafiło do tej pory na projekty transportowe, w tym drogowe - 64 proc.

- Na projekty z zakresu ochrony środowiska - 10 proc. zakontraktowanych funduszy unijnych, na działania dotyczące zatrudnienia oraz promowania mobilności pracowników - 9 proc. i na projekty badawczo-rozwojowe również 9 proc. - zaznaczył.

Wiceminister rozwoju mówił też o starej perspektywie finansowej UE. Poinformował, że do połowy tego roku br. Komisja Europejska musi zaakceptować jeszcze w Polsce wydatki stanowiące 6 proc. funduszy UE z polityki spójności na lata 2007-2013.

- Pozostała wartość środków, o jaką należy zawnioskować do Komisji Europejskiej, aby wykorzystać 100 proc. alokacji na lata 2007-2013 wynosi ponad 3,9 mld euro - zaznaczył. Jak dodał, zgodnie z przepisami unijnymi, ostatni wniosek o płatność powinien trafić do Brukseli do 30 czerwca 2016 r.

Na początku grudnia ub.r. rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju program naprawczy wykorzystania funduszy UE na lata 2007-2013. Wśród mechanizmów, na które zgodziła się KE, by zwiększyć wykorzystanie pieniędzy UE ze starej perspektywy finansowej jest zwiększenie dofinansowania UE do 85 proc. na poziomie programów operacyjnych, umożliwienie podpisywania umów o dofinansowanie w 2016 r. czy możliwość przenoszenia środków UE pomiędzy poszczególnymi częściami programów operacyjnych, a także tworzenie w poszczególnych programach listy projektów rezerwowych, które mogłyby otrzymać dofinansowanie w przypadku pojawienia się oszczędności.

- Dzięki działaniom, podjętym w ramach programu naprawczego, udało się dotąd zabezpieczyć wykorzystanie środków unijnych w kwocie około 11,3 mld zł - zaznaczył Kwieciński.

Zapowiedział, że planowane jest powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw Funduszy Unii Europejskiej. Mają go tworzyć nie tylko członkowie rządu, ale również marszałkowie województw. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na 7 kwietnia br.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • artmetic ekonsulting 2016-03-11 01:24:20

  Pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie: artmetic.pl

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!