Ponad 90 proc. Polaków nie jest zainteresowanych emigracją zarobkową
- Autor: PAP
- Data: 13-11-2018, 14:49

W badaniu zwrócono uwagę, że rekordowo niska stopa bezrobocia i coraz lepsze warunki zatrudnienia w kraju wyraźne wpływają na ograniczenie planów migracyjnych Polaków.
Jak wynika z dziewiątej edycji raportu "Migracje Zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Work Service, jedynie 8,6 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy rozważa wyjazd do pracy za granicą. Jednocześnie 37,1 proc. z nich chciałoby wyjechać na 3 miesiące, a 19,2 proc. na stałe.
"Po raz pierwszy w historii badań odsetek Polaków, którzy rozważają emigrację zarobkową, osiągnął jednocyfrową wartość. Z kolei niemal jedna piąta potencjalnych emigrantów chciałaby wyjechać na stałe. Jest to wynik o 4,5 pp. niższy niż w poprzedniej edycji naszego badania. To oznacza, że poza malejącą pulą osób myślących o wyjazdach za granicę, rośnie również udział tych, którzy planują takie działanie krótkoterminowo" - podkreślił prezes zarządu Work Service Maciej Witucki w komentarzu do badania.
Dodał, że takie wyniki są konsekwencją poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. "Coraz lepsze warunki zatrudnienia już nie tylko wpływają na spadek zainteresowania wyjazdem zarobkowym, ale również przekładają się na wzrost odsetka Polaków, którzy odrzucają plany migracyjne. Obecnie jest to nieco ponad 90 proc. badanych" - zaznaczył Witucki.
Z badań wynika, że aktualnie jedynie 3 proc. Polaków rozważa emigrację na Wyspy Brytyjskie. Z kolei najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów, z wynikiem 23,3 proc., są niezmiennie Niemcy. W pierwszej trójce wyboru polskich emigrantów znalazły się również Norwegia (15,6 proc.) i po raz pierwszy Szwecja (14,7 proc.). Z drugiego na czwarte miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadła Holandia, co - jak zaznacza Work Service - wynika z sezonowej zmiany po zakończeniu okresu letniego.
Według raportu niemal 7 na 10 Polaków decyduje się na emigrację w celu podjęcia pracy, jak i we wcześniejszych edycjach, ze względu na wysokość zarobków. W drugiej kolejności wyjazd rodaków za granicę spowodowany jest zarówno lepszymi perspektywami rozwoju zawodowego jak i wyższym standardem życia (32 proc.).

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Lewiatan: Polski Ład skomplikuje system podatkowy
-
W sierpniu liczba ofert pracy w Polsce wzrosła o 33,8 proc. rdr
-
Lewiatan: zmiany w ustawie o ograniczeniach handlu w niedzielę są nadal możliwe
-
Witucki: Niestabilność prawa hamuje inwestycje prywatne
-
10 postulatów Lewiatana w sprawie szczepień w zakładach pracy
-
Konfederacja Lewiatan: Reformy w KPO są przypadkowe
-
Ukraińcy dobrze oceniają pracę w Polsce w trudnym 2020 r, lepiej niż rok wcześniej
-
Szef Lewiatana: narodowy lockdown jest już praktycznie pewny
-
Lewiatan: Zmniejszenie liczby ministerstw pomoże gospodarce
-
ekonomiczny poniedziałek
Ekonomiczny poniedziałek: Trwa debata nad opłatą cukrową
komentarze (0)