Powołano Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Badanie, popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich ma być jednym z głównych zadań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego powołanie ogłoszono we wtorek w czasie konferencji w KPRM.

W konferencji uczestniczyli wicepremier Beata Szydło, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
"Z inicjatywy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ministra Piotra Glińskiego, została podjęta decyzja o powołaniu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nawiązujemy tym samym do podobnej inicjatywy, która w okresie międzywojennym była realizowana z powodzeniem dla rozwoju obszarów wiejskich, ale również dla kultywowania tradycji, kultury - tego wszystkiego, co jest ogromnym dziedzictwem, co jest ogromnym wkładem w naszą kulturę narodową" - poinformowała wicepremier.
Minister rolnictwa podziękował za życzliwość dla zgłoszonej przez niego idei Instytutu. "Życzliwość pani premier i ministra kultury daje nadzieję, że ta instytucja, tak potrzebna, szybko, sprawnie i efektywnie zajmie się obszarem działań, do których zostaje powołana. Instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi utworzonego w 1936 r., którego celem były badania zarówno nad kulturą materialną, jak i duchową ówczesnej wsi polskiej, dokumentowanie zjawisk, które dla tej kultury były istotne (...) Chcemy nawiązać do tej szczytnej tradycji, ale oczywiście czasy współczesne stawiają szereg nowych wymagań przed tworzoną placówką" - podkreślił.
"Z jednej strony to niekończąca się praca nad dokumentowaniem tego wszystkiego, co polska wieś wniosła do dziedzictwa Polski. Zarówno kultura duchowa, manifestująca się w różnego rodzaju przejawach sztuki ludowej, folkloru, poezji, również rękodzieła ludowego, także kultura materialna, która wniosła tak ogromny wkład w rozwój Polski. Ale Instytut ma zajmować się nie tylko badaniami historycznymi (...) Na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, dziedzictwo ziemiaństwa, ogromna rola Kościoła, który motywował, umacniał poczucie narodowości wśród chłopów. Więc te wszystkie aspekty i zapewne szereg innych będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi" - powiedział Ardanowski.
