Praca: Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim?
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który trwa do 32 tygodni - w przypadku urodzenia przez matkę jednego dziecka przy jednym porodzie lub do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie - informuje MRPiPS.

Jeśli przebywasz na jednym z urlopów rodzicielskich, pracodawca nie może cię zwolnić (nie może dać ci wypowiedzenia ani rozwiązać z tobą umowy). Wyjątkiem jest np. jeżeli firma ogłosi upadłość lub likwidację swojej działalności albo gdy zachodzą okoliczności uprawniające do zwolnienia dyscyplinarnego i organizacja związkowa cię reprezentująca wyrazi na to zgodę - informuje MRPiPS.
Rodzice, mający dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, np. prowadzący własną działalność gospodarczą albo pracujący na umowę zlecenie, mogą dzielić się opieką nad dzieckiem.
MRPiPS wyjaśnia, że urlop rodzicielski możecie wykorzystać po urlopie macierzyńskim w całości przez jedno z was, możecie być także na nim oboje równocześnie (wtedy jesteście na nim wspólnie do 16 tygodni), bądź oboje na zmianę (wtedy dzielicie się 32 tygodniami). Na przykład najpierw matka korzysta z 6 tygodni, ojciec z 8 tygodni, potem matka z 10 tygodni i ojciec z 8 tygodni).
Urlop rodzicielski jest płatny. Za pierwsze 6 tygodni dostaniecie zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a za następne — 60 proc.
Jeśli mama zadeklaruje, że będzie korzystała z urlopów przez rok bez przerwy (najpierw na urlopie macierzyńskim, potem na urlopie rodzicielskim) — dostanie zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc. za cały ten czas. Może to zgłosić do 21 dni po porodzie.
MRPiPS podaje, że urlop rodzicielski można podzielić na maksymalnie 4 części. Każda z części nie powinna być co do zasady krótsza niż 8 tygodni. Wyjątki dotyczą m.in. pierwszej części urlopu wynoszącej 6 tygodni przy jednym dziecku oraz gdy pozostała część urlopu do wykorzystania jest krótsza niż 8 tygodni. Części urlopu muszą być wielokrotnością tygodnia. Możecie wykorzystać od razu cały urlop bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Możecie po wykorzystaniu części urlopu rodzicielskiego pozostałą część urlopu (do 16 tygodni) zostawić na później i wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko skończy 6 lat. Tę część możecie podzielić na dwie części (np. 2 × 8 tygodni).
Jeśli zostawicie połowę urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) na później — wpłynie to na to, w ilu częściach będziecie mogli korzystać z urlopu wychowawczego. Jeśli 16 tygodni wykorzystacie w całości — urlop wychowawczy będziecie mogli wykorzystać w 4, a nie w 5 częściach. Jeśli 16 tygodni podzielicie 2 części — pozostaną wam jedynie 3 części urlopu wychowawczego - wyjaśnia MRPiPS.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.