Prace nad ustawą o ustroju rolnym będą kontynuowane
Sejmowa komisja rolnictwa debatowała we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Prace nad proponowanymi przez rząd rozwiązaniami będą konturowane w przyszłym tygodniu .

Na wtorkowym posiedzeniu odbyła się jedynie debata wokół problemów dotyczących obrotu ziemią i problemów z tym związanych, natomiast nie został omówiony sam projekt.
Jak poinformował przewodniczący komisji Jarosław Sachajko (Kukiz'15) procedowanie projektu jest przewidziane na posiedzeniu komisji, które prawdopodobnie odbędzie się 10 kwietnia. Natomiast II czytanie projektu ma nastąpić na następnym posiedzeniu Sejmu.
Podczas wtorkowej debaty najwięcej uwag w sprawie gospodarowania ziemią dotyczyło konieczności wyłączenie z dzierżawy 30 proc. gruntów, stosowania różnych standardów dla różnych grup gospodarstw, zbyt małego uwzględniania w przepisach sektora spółdzielczości rolnej, ograniczeń w zakupie ziemi.
Poseł Kazimierz Plocke (PO) zgłosił wniosek o powołanie podkomisji. Nie zyskał on aprobaty posłów komisji.
Projektowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zakłada ułatwienia przy zakupie i obrocie ziemią. Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone m.in. przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu.
Jak informował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, projektowane zmiany uelastycznią obrót ziemią zarówno państwową jak i prywatną. Dzięki proponowanym rozwiązaniom więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (do l ha), czy też położone w granicach administracyjnych miast.
Na nabycie takiej działki nie będzie już potrzebna zgoda dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR będzie miał jednak prawo pierwokupu (prawo nabycia) takich nieruchomości.

