Jak poinformowała w środę Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się o bon na innowacje, powstałe we współpracy z naukowcami. Te, które działają krócej niż dwa lata mogą zdobyć bon o wartości do 50 tys. zł, a przedsiębiorcy z większym doświadczeniem - do 100 tys. zł.

"4,1 mln zł na 51 projektów to wynik pierwszych dwóch rund konkursu o bony na innowacje na Mazowszu. W drugiej rundzie dofinansowanie w wysokości 1,9 mln zł uzyskały 24 projekty. Konkurs został tak zaplanowany, aby wspomóc firmy w realizacji kompleksowych planów rozwojowych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą bowiem wnioskować o dofinansowanie nawet dwóch projektów, co daje szansę na opracowanie innowacji biznesowych w większym zakresie. Już widzimy, że firmy skorzystały z tej możliwości" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Dofinansowanie UE trafiło do mazowieckich firm działających m.in. w sektorach: energetycznym i rolniczym. "Ponad 20 nowoczesnych rozwiązań opracowanych przez naukowców zasili branżę produkcyjną, energetyczną, logistyczną, spożywczą i rolniczą. Zrealizowane zostaną też prace badawczo-rozwojowe na rzecz przedsiębiorców z sektora reklamowego, szkoleniowego, czy prawniczego" - podkreślono.

"Najwyższe dofinansowanie w drugiej rundzie konkursu uzyskała spółka Bolid z Radomia, która zainwestuje 100 tys. zł z UE w stworzenie rozwiązania do zdalnego zarządzania pracą urządzeń chłodniczych. Projekty z zakresu nowoczesnych systemów zaplanowały również inne przedsiębiorstwa" - dodano.

Jak zaznaczono w komunikacie, obecna perspektywa unijna kładzie szczególny nacisk na inwestycje niskoemisyjne. "Wdrażanie innowacji ekologicznych to jeden ze sposobów, w jaki biznes może przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Aż osiem projektów dofinansowanych w tej rundzie konkursu dotyczy właśnie opracowania ekoinnowacji" - podkreślono.

Konkurs "Bony na innowacje" ma charakter otwarty, co oznacza, że cały czas można wnioskować o unijne dofinansowanie. Do rozdysponowania jest ponad 21 mln zł. Fundusze z UE można przeznaczyć na zakup od instytucji naukowej usługi opracowania nowego lub ulepszonego produktu, usługi lub zmian procesowych, w tym także usług z zakresu wzornictwa.

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Jest ono skierowane głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego.