Podczas debaty Paweł Stefański wskazał wiedzę i odpowiednie przygotowanie podstaw w wielu firmach jako główne czynniki stanowiące wdrożenie biznesu 4.0.

– Firmy, które pogodzą w sobie adaptacyjność i standardy, będą wygrywać. Adaptacyjność w biznesie 4.0. jest podstawą już teraz. Firmy powstałe kilka czy kilkanaście lat temu są graczami na dzisiejszym rynku. Jeśli małe firmy nie będą dopasowywać się do automatyzacji, zmienności otoczenia, nie przetrwają. To samo zresztą z dużymi. Wszystko oparte jest na rozwoju. Standaryzacja jest również bardzo istotna. Trzeba już dzisiaj przygotować się na zmiany. Trzeba już teraz zastanawiać się, co możemy zrobić, jak przygotować się na zmiany. Jeżeli zdecydujemy się na automatyzację, dostaniemy mnóstwo różnych danych, a nie będziemy zorganizowani, będziemy mieć jeden wielki chaos, dlatego ważne jest przygotowanie – wyjaśnił prezes zarządu Balluff Sp. z o.o.

– Mówiąc o adaptacyjności, świat IT, który otacza nas z każdej strony dzisiaj, wiele lat temu przeszedł do projektowania zwinnego. Opiera się on na 4 bazowych rzeczach: obserwuj, orientuj się, decyduj  i działaj – i to jest to, czego dzisiaj potrzebujemy bez względu na to, czy jesteśmy małą firmą czy dużym graczem – podsumował Paweł Stefański.