Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

strefa premium

Prezes KUKE o możliwościach eksportu, wymiany handlowej i rozwoju polskich firm spożywczych na Ukrainie (wywiad)

  • Autor: Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl
  • Data: 19-02-2019, 15:28
Wymiana handlowa z Ukrainą rośnie i jest to rynek o znacznym potencjale rozwoju dla polskich eksporterów. I choć sektor spożywczy stanowi zaledwie ok. 9 proc. naszego eksportu do tego kraju, to warto pamiętać, że bardzo istotnym sektorem ukraińskiej gospodarki jest rolnictwo, co otwiera możliwość ekspansji dla polskich firm produkujących na potrzeby tego sektora - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Janusz Władyczak, prezes KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).
Prezes KUKE o możliwościach eksportu, wymiany handlowej i rozwoju polskich firm spożywczych na Ukrainie (wywiad)
Janusz Władyczak, Prezes KUKE fot KUKE

Jak wyglądają relacje handlowe, jeśli chodzi o sektor spożywczy, Polski i Ukrainy obecnie, a także ja to wyglądało przez ostatnich kilka lat?

Od czasu załamania się zagranicznej wymiany handlowej Ukrainy w latach 2014-2015, dynamika handlu z naszym wschodnim sąsiadem systematycznie rośnie. W 2017 roku – według danych Głównego Urzędu Statystycznego – eksport na Ukrainę wyniósł 18,2 mld zł i zwiększył się o 20,8% wobec 2016 roku.

Wzrost eksportu na Ukrainę świadczy, że jest to rynek o znacznym potencjale rozwoju dla polskich eksporterów. Polska jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Ukrainy pod względem wartości importowanych dóbr i drugim, po Rosji, odbiorcą ukraińskich towarów i usług.

Na koniec 2017 roku Ukraina zajmowała 14 miejsce w polskim eksporcie z udziałem ok. 2%. W strukturze polskiego eksportu na Ukrainę dominują maszyny i urządzenia, pojazdy oraz środki transportu, a także produkty chemiczne. Udział sektora spożywczego stanowi zaledwie ok. 9%.

Dalsza część artykułu (86%) jest dostępna dla zarejestrowanych subskrybentów serwisu, którzy wykupili dostęp do usługi "Strefa premium". lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!