Prezes KUKE: Zmalała radykalnie ilość ubezpieczeń długoterminowych
Ubiegły rok był dla nas wyjątkowy na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim ze względu na wyniki finansowe: po raz pierwszy korporacja odniosła tak wysoką stratę na swojej działalności - powiedział Zygmunt Kostkiewicz, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).
W ocenie Zygmunta Kostkiewicza na wynik finansowy KUKE miało wpływ kilka znaczących czynników. - W naszej podstawowej działalności, jaką jest ubezpieczanie eksportu nastąpiło bardzo poważne załamanie. To bezpośrednio przełożyło się na wielkość ubezpieczonych obrotów. W komercyjnym sektorze działalności obroty zostały w przybliżeniu obronione, czyli ubezpieczyliśmy tyle samo, co zwykle - tłumaczył prezes KUKE. - W ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, które dotyczą zazwyczaj rynków bardziej ryzykownych, odnotowaliśmy poważny regres - podkreślił.
Zaznaczył, że ilość ubezpieczeń w długim terminie zmalała radykalnie. - Nie dlatego, że nie ma projektów. One są, tylko nie mają finansowania - akcentował Kostkiewicz. - Polskie banki nie są skłonne wchodzić w długie projekty eksportowe. Nawet pod polisę korporacji, która powoduje, że z punktu kwalifikacji ryzyka, według bankowych standardów są to bardzo bezpieczne aktywa. Dzięki polisie KUKE ich ryzyko jest zerowe - dodał.
Długiego kredytu praktycznie nie ma. Krótki termin również ucierpiał. - Jest to związane z tym, że eksport na wschód, który głównie ubezpieczamy w krótkim terminie, istotnie zmalał. Na Ukrainie nastąpiło zjawisko bardzo dużego spadku moralności płatniczej. Pogorszył się standing odbiorców polskiego eksportu, co spowodowało, że korporacja musiała częściej niż zazwyczaj odmawiać limitów na ten eksport - mówił prezes KUKE.
- Do tego dołożyło się jeszcze zjawisko rozwiązania części umów gwarancji związanych z procesem likwidacji stoczni szczecińskiej i gdańskiej, co spowodowało, że korporacja musiała zwrócić na rachunek interesu narodowego prowizje od tych gwarancji, które wygasły. Straty z tytułu obsługiwania interesu narodowego, czyli ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa były bliskie połowie strat, które ponieśliśmy - wyjaśnił.
W tym roku KUKE zamierza w większym stopniu wykorzystać przewagę konkurencyjną związaną z kompleksowością oferty, obejmującej zarówno ubezpieczenia komercyjne, jak i gwarantowane przez Skarb Państwa. Rozdział działalności komercyjnej od gwarantowanej przez Skarb Państwa zostanie utrzymany przy zachowaniu minimalnych wymogów obowiązujących regulacji Komisji Europejskiej dotyczących tych dwóch działalności.