Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Prezes NBP: zdziwiłbym się gdyby w 2017 r. wzrost PKB nie wyniósł 4 procent

  • Autor: PAP
  • Data: 17-05-2017, 18:15
Zdziwiłbym się, gdyby w tym roku tempo wzrostu PKB nie wyniosło 4 proc. przez cały rok – powiedział prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Prezes NBP: zdziwiłbym się gdyby w 2017 r. wzrost PKB nie wyniósł 4 procent
Adam Glapiński, prezez NBP

"Tak to wygląda, że gospodarka w tej chwili trochę w nieprzewidywany sposób przez nikogo nabrała jakiegoś dodatkowego rozpędu. Pewne elementy w tej gospodarce zaczęły się zbiegać z innymi w tak korzystny sposób, że mamy wysokie tempo wzrostu przy równowadze, braku jakichkolwiek nierównowag, bąbli i zagrożeń" - mówił szef NBP.

Zaznaczył, że przy tym wzrost płac jest umiarkowany, choć RPP bardzo uważnie to obserwuje, zarówno płace, jak i rynek pracy.

"Ja myślę, że te 4 proc. nie będzie aż tak cały czas się utrzymywać. W związku z tym, że baza się będzie zmieniać, to będziemy cały czas między 3 proc., a 4 proc., czyli w bardzo pozytywnym tempie się będziemy rozwijać" - powiedział Glapiński. Zaznaczył, że to tempo blisko naszej naturalnej stopy wzrostu.

Glapiński mówił, że na to, co się dzieje w Polsce składa się także sytuacja zewnętrzna. "Jest pozytywny nastrój w całej Europie Zachodniej, w UE" - mówił. Zastrzegł, że wskaźniki nie są jednak aż tak zachęcające.

"My w tych warunkach jesteśmy wysunięci do przodu (…). Mamy jedno z najwyższych temp wzrostu (…), to jest bardzo dobra sytuacja, z której jesteśmy zadowoleni" - dodał.Zaznaczył, że z punktu widzenia prezesa banku centralnego najważniejsze jest, że we wzroście PKB nie ma nierównowag.

"Obserwujemy też finanse publiczne, deficyt sektora rządowego - też nie ma żadnych niepokojących czynników. Tempo przyrostu dochodów podatkowych jest bardzo wysokie, wyższe niż się spodziewaliśmy w banku. Także budżet wygląda bardzo dobrze, nie ma żadnego niepokoju co do utrzymania się w granicach 3 proc. (deficytu względem PKB - PAP). Wydaje się, że to będzie o wiele niżej" - ocenił.

Zdaniem Glapińskiego sytuacja finansowa i gospodarcza Polski jest bardzo dobra. "Taka jest sytuacja na świecie, taka jest sytuacja w Polsce, że właściwie nie ma takiego odcinka gospodarki, czy finansów publicznych, czy systemu bankowego, o który moglibyśmy być niespokojni" - mówił.

Wyjaśnił, że główne pytanie, które od jakiegoś czasu się pojawia, to, czy RPP nie powinna się przymierzać w odległości kilku kwartałów do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej, a może nawet oprocentowania.

"Nic takiego w tej chwili nie widać" - powiedział. Podkreślił, że prywatnie uważa, że nawet do końca 2018 r. może nie zajść potrzeba podwyżki stóp procentowych, jeśli z inflacją będzie tak, jak to można teraz przewidzieć.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!