Prezes ProKarton: Opakowania kartonowe generują zdecydowanie mniej CO2
- Polityka zrównoważonego rozwoju jest w chwili obecnej jedną z najważniejszych przesłanek w procesie definiowania strategii biznesowej dla większości firm, w tym również dla firm działających w otoczeniu przemysłu spożywczego - mówi Jan Jasiński, prezes zarządu Fundacji ProKarton.
- Respektowanie zasad zrównoważonego rozwoju jest warunkiem niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach całego świata, zwłaszcza zaś w Unii Europejskiej, gdzie oczekuje się, że wszyscy główni gracze w sposób czytelny i wiarygodny wykażą swoje zrozumienie dla tych pryncypiów i udokumentują je konkretnymi działaniami na rzecz środowiska - mówi Jan Jasiński, prezes zarządu Fundacji ProKarton.
Jego zdaniem kartony do płynnej żywności są wykonane głównie z celulozy, która pochodzi z drewna. Włókno celulozowe stanowi od 70-85 % ich masy. - Producenci kartonowego materiału opakowaniowego (popularnych „kartoników" do mleka i soków) podjęli świadomą decyzję o wyborze takiego właśnie materiału bazowego pochodzącego ze źródeł, które nigdy się nie wyczerpują, ale mogą być stale odnawiane przez samą naturę. Dlatego mówimy, że karton jest odnawialny z natury. Na każde wycięte drzewo, które znajduje zastosowanie w produkcji opakowań kartonowych sadzi się więcej nowych drzew. Proces ten określa się mianem odpowiedzialnej gospodarki leśnej - dodaje ekspert.
Firmy, które zarządzają lasami starannie bilansują liczbę ściętych drzew z nowymi nasadzeniami, tak aby ten zasób surowcowy był w pełni odnawiany i mógł służyć przyszłym pokoleniom.
- Odnawialność surowca odróżnia karton w sposób zasadniczy od innych materiałów opakowaniowych. W segmencie płynnej żywności, jedynie kartony mogą o sobie powiedzieć, że w przeważającej mierze produkowane są z surowca odnawialnego. W celu zapewnienia, że papier używany do produkcji kartonów pochodzi od dostawcy, który prowadzi swą działalność zgodnie z zasadami odpowiedzialnej polityki leśnej przeprowadza się niezależne audyty zewnętrzne, które dają gwarancję, że lasy z których pochodzi ten surowiec są odpowiednio zarządzane.
W tym procesie wszyscy liczący się producenci materiału opakowaniowego wybrali certyfikat FSC, ponieważ audyty certyfikujące tej organizacji przeprowadzane są w oparciu o najbardziej rygorystyczne standardy weryfikacji źródła pochodzenia surowca. W ten sposób istnieje pewność, że włókno celulozowe, które jest stosowane w produkcji pochodzi z najlepiej zarządzanych lasów - mówi Jan Jasiński.