Prezydent Duda: nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie dorobek wsi
- Autor: PAP
- Data: 26-08-2018, 21:20
W liście skierowanym do uczestników i organizatorów XVIII Dożynek Województwa Podkarpackiego połączonych z Dożynkami Powiatu Mieleckiego w Mielcu prezydent przypomniał, że dożynki to święto zakorzenione w staropolskiej tradycji, wpisane w naszą narodową tożsamość.
"Przypomina ono, że Polska przez wieki była krajem rolniczym, czerpiąc z tego swoją potęgę i rozwój. Praca na roli, szacunek do ziemi dającej chleb w wielkiej mierze ukształtowały polską kulturę. Tak jak dawniej, tak i dzisiaj ze świętem dożynek wiążą się najbardziej fundamentalne wartości. To czas dziękczynienia Opatrzności za dar chleba powszedniego. To czas radości i dumy z dobrze wykonanej pracy, która trwała cały rok i kosztowała wiele trudu, ale przynosi teraz piękne żniwo" - podkreślił prezydent.
Podziękował wszystkim rolnikom z województwa podkarpackiego za ich ofiarny wysiłek. Dodał, że ich praca dla współrodaków i dla ojczyzny, zasługuje na ogromny szacunek i wdzięczność.
Zauważył też, że obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja "a nawet powinność, by przypomnieć wielowiekowe zasługi polskich chłopów". "Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej. Dorobek zbudowany na patriotyzmie, poświęceniu i poczuciu chłopskiej godności. Na ciężkiej, wytrwałej pracy. Na przywiązaniu do ziemi - ojcowizny oraz nieugiętym trwaniu przy wierze przodków" - napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez ministra Adama Kwiatkowskiego.
Przypomniał też o męstwie chłopskich oddziałów walczących pod Grunwaldem, odwadze kościuszkowskich kosynierów i roli mieszkańców wsi w wywalczeniu granic odrodzonej Rzeczypospolitej i odparciu bolszewickiego najazdu oraz o walczących w II wojnie światowej i zmagających się z komunizmem. Wspomniał o Wincentym Witosie, jednym z ojców założycieli naszej niepodległości.
"Oddaję cześć im wszystkim. Chlubne dziedzictwo historii, stworzone przez polską wieś, jest dla nas inspiracją na drogach przyszłości" - wskazał prezydent.
Zauważył jednocześnie, że polskie rolnictwo - konkurencyjne i nowoczesne - jest ważną gałęzią gospodarki narodowej. Zapewnił, że sprawy wsi i rolnictwa są mu zawsze bliskie, że zna problemy rolników i nie zamierza być wobec nich bierny.

Powiązane tematy:
-
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Obniżka dolnej stawki PIT będzie wspierać konsumpcję w II poł. roku
-
Komisja sejmowa za sprawozdaniem z wykonania budżetu rolnego 2021 r.
-
KRUS ogłosił wysokość składek na ubezpieczenie w III kwartale
-
Mimo opadów na polach nadal sucho. Rolnicy mają problemy z uprawami
-
Miliardowe straty sektora rolniczego w Ukrainie
-
Andrzej Duda podpisał ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych
-
Przemysław Czarnek nagrodził najlepsze rymowanki o pracy w rolnictwie
-
Do kiedy można składać wnioski o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw?
-
UE ułatwi import mołdawskich produktów rolnych
komentarze (1)
ona wcale nie jest i przez ostatnie lata nie była wolna...mamy takich Andrzejów i Mateuszów,
Odpowiedz