Podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego laureatom konkursu AgroLiga 2012 zostały wręczone listy gratulacyjne, puchary i dyplomy. Odebrało je kilkudziesięciu rolników, a także przedstawiciele firm rolniczych. Celem konkursu jest promocja rolników oraz firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Mistrzem krajowym w kategorii rolnicy zostali Gertruda i Krzysztof Szmurło z miejscowości Popławy w woj. podlaskim. Ich gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka. W zeszłym roku dostarczyli do spółdzielni mleczarskich prawie 2 mln kg mleka. W kategorii firmy mistrzem krajowym zostało przedsiębiorstwo Hodowla Zwierząt Zarodkowych Osowa Sień z przyczyny Górnej (Opolskie).

Prezydent gratulując wyróżnionym mówił, że często słyszy podczas podróży zagranicznych słowa uznania nt. polskiej żywności.

- Mamy się czym chwalić, mamy jak zarabiać poważne pieniądze, mamy w związku z tym możliwość rozwijania polskiego rolnictwa - podkreślał.

Konkurs AgroLiga organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub. Tegoroczna edycja konkursu była jubileuszowa - wydarzenie obywało się po raz dwudziesty.