Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Proeko alarmuje ws. niekorzystnych przepisów dla organizacji odzysku

  • Autor: portalspozywczy.pl / pr
  • Data: 21-03-2013, 11:54
Ministerstwo Środowiska chce ustawowo wprowadzić wymóg podwyższenia kapitału zakładowego dla organizacji odzysku. Podmioty, które będą chciały funkcjonować zgodnie z polskim prawem, będą musiały zwiększyć jego poziom z jednego aż do pięciu milionów złotych. Urzędnicy uzasadniają zmiany, chęcią zmniejszenia szarej strefy w recyklingu. Z punktu widzenia przedsiębiorców, jest to niekorzystna regulacja. Wyeliminuje ona mniejsze podmioty i jest zarazem sprzeczna z wymogami Kodeksu Spółek Handlowych.

Podkomisja sejmowa zajmująca się Ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, zdecydowała niedawno o wprowadzeniu zmian w przepisie dotyczącym wysokości kapitału zakładowego dla organizacji odzysku. Ministerstwo Środowiska chce podwyższenia jego poziomu z jednego miliona złotych aż do pięciu milionów złotych. Jednocześnie Państwo będzie wymagało od firm, utrzymywania na rachunku połowy kwoty tego kapitału (2,5 mln zł) na poczet zabezpieczenia. Urzędnicy tłumaczą tę decyzję chęcią zminimalizowania szarej strefy na rynku odpadowym.

- Naszym zdaniem, skala działalności organizacji odzysku nie wymaga aż tak wysokiego podniesienia kapitału. Podmioty znakomicie poradziłyby sobie z kapitałem wymaganym choćby od spółek SA. Obecnie przychody organizacji odzysku, kształtują się na poziomie trzykrotności wymaganego kapitału zakładowego i nie narzekają na brak płynności finansowej. Utrzymywanie tak dużej kwoty na rachunku firmowym organizacji, jest zdecydowanie nieekonomiczne i nie sprzyja rozwojowi biznesu - mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu Proeko.

Zdeponowane środki połowy kapitału zakładowego, stanowią zabezpieczenie do uregulowania opłaty produktowej na wypadek niewywiązania się przez nieuczciwą organizację odzysku z obowiązku przeniesionego na nią przez przedsiębiorcę. Nie są one jednak zablokowane w żaden sposób, który uniemożliwiałby takiej organizacji zadysponowanie nimi. W sytuacji kłopotów finansowych, malwersacji czy nieuczciwości, podmiot może swobodnie wypłacić te środki, wyprowadzając je szybko i skutecznie ze spółki.

Utrzymywana i zdeponowana połowa kapitału na rachunkach bankowych, może być także w każdej chwili zajęta przez komornika, celem zaspokojenia wierzycieli organizacji odzysku. Natomiast brak finansowych możliwości "odbudowania" tej kwoty przez organizacje, uniemożliwić może zapłatę jakichkolwiek kwot opłat produktowych.

- Zablokowanie połowy pięciomilionowego kapitału na depozytach bankowych będzie skutecznie odstraszało akcjonariuszy, którzy będą rezygnować z dokapitalizowania organizacji odzysku. Tak wysokie podniesienie kwoty kapitału zakładowego, automatycznie wyeliminuje z rynku znakomitą większość organizacji. Stanowi ona bardzo ważne ogniwo w procesie odzysku i daje zatrudnienie wielu ludziom a być może niedługo, nie będzie w stanie sprostać rygorystycznym i nieuzasadnionym wymogom. Naszym zdaniem w celu zabezpieczenia zapłaty opłaty produktowej, powinno się włączyć szerzej rynek podmiotów ubezpieczeniowych - dodaje Marek Osik.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!