Jak podkreśliła Szydło podczas poniedziałkowego spotkania w Wierzchosławicach (woj. małopolskie), program Dostępność plus, przygotowany przez rząd PiS i ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzi w etap wdrażania w życie.

"Jest to szeroki program prospołeczny, dedykowany przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, ale również osób starszych. Mieści się on w ramach pakietów programów społecznych, które rząd realizuje od początku swojej kadencji" - zaznaczyła wicepremier.

Według niej, wraz z ogłoszonym w zeszłym miesiącu pakietem programów tzw. "piątką Morawieckiego", programy społeczne "mogą być doskonałym kołem zamachowym polskiej gospodarki".

"Gospodarka rozwija się coraz szybciej, udało się nam również rozwiązać problemy z systemem podatkowym - system podatkowy został uszczelniony i dzisiaj te miliardy złotych, które kiedyś wypływały poza budżet (…) trafiają do budżetu i z tych środków mogą być realizowane kolejne programy społeczne" - zaznaczyła Szydło.

Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju przypomniał, że program Dostępność plus jest realizowany od początku 2018 roku i potrwa minimum do 2025 roku. "W ramach programu chcemy zaangażować około 23 mld zł, są to środki zarówno pochodzące z budżetu państwa, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak również środki samorządów" zaznaczył.

Program - zaznaczył wiceminister - będzie realizowany w wielu obszarach, jak np. służba zdrowia, rozwiązania architektoniczne, ale także edukacja, w tym stworzenie modelowej szkoły, zarówno podstawowej, jak i średniej, poprawy transportu czy innowacji.