Projekt nowelizacji prawa celnego trafi do komisji finansów
Rządowy projekt nowelizacji prawa celnego, który ma m.in. usprawnić wydawanie decyzji dotyczących należności importowych trafi do sejmowej komisji finansów. Wątpliwości części posłów opozycji budzą regulacje dotyczące gier hazardowych.
Jak tłumaczyła w czwartek w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska, podstawowym celem zmiany jest usprawnienie wydawania decyzji w zakresie należności celnych i podatkowych oraz opłat paliwowej i emisyjnej, które są należne z tytułu importu towarów.
"Usprawnienie to proponuje się wprowadzić poprzez odpowiednie zastosowanie do postępowań w sprawie określenia należności (...) przepisów prawa celnego. W rezultacie należności celne oraz należności podatkowe oraz wspomniane opłaty z tytułu importu towarów będą określone przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w jednej decyzji i po przeprowadzeniu jednego i wspólnego dla wszystkich tych należności i opłat jednego postępowania" - powiedziała Rzeczkowska.
Wyjaśniła, że należności z tytułu importu towarów określane są w decyzji celnej po przeprowadzeniu postępowania celnego, a podatek VAT, akcyza i opłaty paliwowa i emisyjna są określane w decyzji podatkowej po przeprowadzeniu odrębnych postępowań podatkowych. Postępowania celne i podatkowe są więc prowadzone w odniesieniu do tego samego stanu faktycznego, tego samego towaru zdarzenia i wobec tej samej osoby.
"Działanie takie jest po prostu nieefektywne, wydłuża czas załatwienia sprawy, komplikuje cały proces i generuje koszty administracyjne. Zaproponowane w ustawie rozwiązanie eliminuje ten dualizm. Prowadzenie jednego postępowania, w konsekwencji wydanie jednej decyzji wymiarowej uprości, przyspieszy, odformalizuje cały proces wymierzania należności importowych. Ten proces stanie się bardziej efektywny, bardziej spójny, ale też - co jest niesłychanie ważne - bardziej zrozumiałe dla importerów" - oceniła szefowa KAS.
Zaznaczyła, że to rozwiązanie postulowane przez administrację i importerów.
Wskazała, że inne zmiany zaproponowane w projekcie dotyczą m.in. procedur związanych z wpisem do wykazu gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji składanych jako zabezpieczenie pokrycia kwot, wynikających z długów celnych czy wpisem na listę agentów celnych.
