Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości wpłynął do Sejmu

  • Autor: PAP
  • Data: 12-07-2017, 17:31
Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, tzw. banku ziemi, gromadzącego grunty na rzecz programu Mieszkanie plus wpłynął w środę do Sejmu. KZN ma pozwolić na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa.
Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości wpłynął do Sejmu
Fot. Fotolia

Projekt ustawy powołującej Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) został przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu, w środę.

Jak mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, projekt ustawy ma pomóc wykorzystać "tysiące hektarów, które już od kilkudziesięciu lat czasami leżą niewykorzystane, marnują się, sprzedawane są nieraz za niewielkie pieniądze albo w ogóle nie sprzedawane". Podkreślił, że jeżeli grunty pozyskane do KZN będą sprzedawane to "na pewno pieniądze pójdą na budowę, na uzbrojenia terenów i na realizację Mieszkania plus".

KZN - jak wynika z projektu - będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Zasób będzie pełnił funkcję banku ziemi, czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, dostępnych tak dla dużych, jak i niewielkich przedsiębiorców.

Zgodnie z projektem ustawy KZN będzie przekazywał nieruchomości na rynek, w drodze przetargu, a podstawowym trybem będzie przekazanie gruntów w użytkowanie wieczyste.

Zadaniem KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, a w szczególności wysokości czynszów, tak aby opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych w przepisach. Za naruszenie wymogów ustawowych dotyczących wysokości czynszu przewidziano kary administracyjne.

KZN ma także kontrolować spełnianie warunków, dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunki zawierania i wypowiadania umów najmu.

Nieruchomości Skarbu Państwa będą przekazywane do KZN przez te podmioty, które dzisiaj nimi zarządzają, czyli samorząd terytorialny, a także spółki, takie jak Polskie Koleje Państwowe czy Pocztę Polską.

Zgodnie z projektem ustawy, m.in. starostowie, prezydenci miast na prawach powiatu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Lasy Państwowe będą zobowiązane do prowadzenia wykazów nieruchomości, którymi gospodarują i będą je przekazywać KZN. Wykazy te mają zawierać szczegółowe dane dotyczące działek, dzięki którym KZN będzie mógł ocenić, czy dana nieruchomość ma potencjał mieszkaniowy.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!